Sos holenderski

In Kuchnia holenderska

Sos holenderski (ang. dutch sauce or hollandaise sauce) jest to sos przyrządzany na bazie masła, żółtek oraz, opcjonalnie, octu winnego lub białego wina. Dobrze komponuje się ze szparagami, warzywami, jajkami czy też gotowanymi rybami.

Pochodzenie

Sos holenderski, choć znany jest głównie z kuchni francuskiej, stanowi także nieodzowny elementem kuchni holenderskiej. Nazwa sosu holenderskiego prawdopodobnie pochodzi ze związków z jego pochodzeniem. Najprawdopodobniej podobny sos podawany był w Holandii na królewskim dworze. Natomiast pierwsze wzmianki o tym sosie znalazły się w holenderskiej książce kucharskiej, datowanej na XVI wiek. Przypuszcza się, że przepis na sos przywędrował wraz z Hugenotami nad Sekwanę.

Garść informacji

Przepis na sos holenderski jest stosunkowo prosty, a jego efekt smakuje wyśmienicie! I choć niektórzy uważają, że za pierwszym razem sos nie wychodzi, to jednak przy odpowiednich staraniach z pewnością ze zrobieniem go poradzi sobie każdy, nawet początkujący pasjonat gotowania. Zanim jednak przejdziemy do przedstawienia składników i omówienia kolejnych kroków przyrządzania, warto również zwrócić uwagę na to, że sos holenderski stanowi także bazę do następujących sosów: sos maltański, sos be armeński, sos choron oraz sos muślinowy.

Przepis

Jeśli chodzi o składniki, wszystko zależy od tego, do czego sos potrzebujemy oraz na ile osób. Dobrze to ocenić, biorąc także upodobania osób, dla których gotujemy. Czy wolą potrawy z dużą ilością sosu, czy nieco bardziej suche. Poniżej przykładowy przepis na 4 porcje.

Składniki dla 4 porcji:

  • 4 żółtka w temperaturze pokojowej,
  • 100 g masła,
  • 1 łyżka soku z cytryny,
  • sól,
  • biały pieprz mielony.

Przygotowanie:

Na początku należy oddzielić żółtka od białek. Następnie należy ubić żółtka na puszystą masę. W trakcie ubijania dodać sok z cytryny oraz sól i pieprz według uznania. Następnie, wciąż ubijając, stopniowo dodajemy rozpuszczone, gorące masło. Można również ubijać sos na parze, co pozwoli cały czas utrzymać wysoką temperaturę. Konsystencja sosu powinna być gęsta, puszysta i przypominać majonez.
Innym proponowanym sposobem może być również połączenie wszystkich składników, które następnie blendujemy.

Mobile Sliding Menu