Naleśniki holenderskie

In Kuchnia holenderska

Słodkie lub wytrawne. Z nadzieniem lub bez. Na śniadanie lub inną porę dnia – smakują zawsze i wszędzie! W Holandii naleśniki również cieszą się dużą popularnością, a najbardziej charakterystycznym rodzajem są poffertjes – tradycyjne naleśniki holenderskie.

Pannenkoeken

Pannenkoeken to nic innego jak dobrze nam znane cieniutkie naleśniki, które dużą popularnością cieszą się także w Polsce. Są przysmakiem dla dzieci i dorosłych, choć trzeba przyznać, że szczególnie uwielbiane są przez małych Holendrów. Najczęściej podaje się je z cukrem pudrem lub ze specjalnym bardzo słodkim syropem, zwanym „stroop”. Syrop ten dodawany jest także do bardzo popularnych holenderskich wafli, zwanych „stroopwafel”. Niemal w każdym holenderskim mieście znajdziemy naleśnikarnię. Popularnością cieszą się także tzw. „pannenkoekenboot”, czyli specjalne łódki, na których serwowane są naleśniki podczas rejsie po większych holenderskich miastach.

Poffertjes

Poffertjes to odmiana naleśników w postaci małych okrągłych placuszków. Często porównuje się je do amerykańskich pancakes’ów. Podobnie jak pannenkoeken, często podawane są jedynie z cukrem pudrem lub masłem. Świetnie smakują jednak również różnymi polewami, owocami, dżemem, syropem czy bitą śmietaną. Smaży się je na specjalnej patelni z wgłębieniami. Jeśli jednak nie posiadamy takiej patelni, możemy na zwykłej układać małe porcje i uważać, żeby się nie posklejały.

Składniki:

  • 2 szklanki mąki pszennej;
  • 1 szklanka ciepłego mleka;
  • 2 jajka;
  • 2 łyżki cukru waniliowego;
  • 1 łyżeczka drożdży w proszku;
  • szczypta soli;
  • masło.

Przygotowanie:

Drożdże rozpuszczamy w ciepłym mleku i odstawiamy na kilka minut. Do oddzielnego naczynia wsypujemy mąkę, cukier, sól oraz wbijamy jajka. Następnie, po kilku minutach dodajemy także drożdże rozpuszczone w mleku. Mieszamy wszystko na gładką masę, po czym przykrywamy ściereczką i odstawiamy na pół godziny w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Gotowe ciasto nalewamy na dobrze rozgrzaną, nasmarowaną masłem patelnię. Formujemy małe placuszki i smażymy przez chwilę aż się zarumienią. Następnie odwracamy naleśniki na drugą stronę i powtarzamy czynność.

Naleśniki wytrawne

Na koniec warto także wspomnieć, że oba opisane wyżej rodzaje naleśników podaje się także w wytrawnej formie. To idealna opcja dla tych, którzy bardziej od słodkości wolą wytrawne „konkrety”. Poffertjes przykładowo często podaje się także z serem, szynką, cebulą, bekonem lub pieczarkami. Podobnie tradycyjne, cienkie naleśniki również możemy zjeść „na słono”, co jest nam dobrze znane także z polskich naleśnikarni.

Mobile Sliding Menu