Kurs VCA

In Praca w Holandii
cieśla Holandia

[artykuł sponsorowany]

Jeżeli już pracujesz w Holandii lub dopiero szukasz dla siebie pracy to na pewno spotkałeś się z takimi terminami jak VCA, dyplom VCA czy certyfikat VCA. Jednak czy naprawdę wiesz co to jest i do czego służy? Jeśli nie to ten artykuł jest dla Ciebie! Dowiesz się tutaj czym właściwie jest to VCA, ile kosztuje jego wyrobienie oraz czy jego posiadanie jest obowiązkowe.

Co to jest certyfikat VCA

VCA jest skrótem od holenderskiego Veiligheids Checklist Aannemers, co w wolnym tłumaczeniu oznacza Certyfikat Bezpieczeństwa dla Wykonawców. Jego fundamentem jest ustawa o Warunkach Pracy z 1998 roku oraz późniejsze uchwały dotyczące bezpieczeństwa pracy.

W wielkim skrócie, na szkoleniu VCA dowiesz się jak bezpiecznie pracować oraz jak zachowywać się w miejscu pracy.

Dlaczego VCA jest tak ważne

Dzięki VCA, dochodzi do pewnej standaryzacji zasad bezpieczeństwa w firmie. Można to przyrównać trochę do uprawień na wózek widłowych. Jeżeli posiadasz takie uprawnienia, to nie jest ważne dla jakiej firmy będziesz pracował – wszystkie wózki działają tak samo i poradzisz sobie w każdej firmie. Jeżeli więc posiadasz certyfikat VCA, to Twój pracodawca nie musi poświęcać czasu, aby Cię przeszkolić z zasad bezpieczeństwa panujących w firmie – to ogromna oszczędność czasu zarówno dla Ciebie jak i pracodawcy!

Dla kogo jest VCA?

VCA skierowany jest do zawodów o podwyższonym ryzyku. Przykładem takiego zawodu może być praca jako cieśla szalunkowy w Holandii, stolarz czy po prostu pracownik budowlany.

Czy VCA jest obowiązkowe?

To zależy. Aby pracować na budowie nie potrzebujesz mieć VCA, jednak jeżeli Twój pracodawca tego wymaga, to oznacza że zapewnia on pracę w dużo lepszych – i co ważniejsze – bezpieczniejszych warunkach. Tak więc to Tobie powinno zależeć, aby posiadać VCA. Dzięki niemu podwyższasz swoje kwalifikacje, jesteś bardziej atrakcyjny dla pracodawcy oraz możesz liczyć na lepszą pracę i wynagrodzenie.

Ile kosztuje VCA

Koszt VCA wynosi około 1500 zł w Polsce lub około 200 euro w Holandii. Co prawda jak na zarobki w Holandii nie są to duże pieniądze, jednak jest szansa, aby uniknąć dodatkowych kosztów.

Darmowy kurs VCA

Niektóre agencje pracy zapewniają swoim pracownikom w pełni darmowy kurs VCA. Robi tak na przykład Agencja Pracy JobXion, która specjalizuje się w zatrudnianiu stolarzy, hydraulików, cieśli szalunkowych i elektryków. Jak czytamy na ich stronie internetowej, dla nowych pracowników zaraz po przyjeździe organizowany jest jednodniowy darmowy kurs VCA. Zarówno kurs jak i egzamin jest w języku polskim, a po jego pozytywnym ukończeniu otrzymujemy certyfikat, który jest ważny aż 10 lat. Co ważne jest to pełnoprawny certyfikat, który będzie akceptowany także przez inne firmy. Więcej na ten temat przeczytacie na ich stronie internetowej: Darmowy kurs VCA.

Czy warto robić VCA

Według nas jak najbardziej tak! Co prawda są to dodatkowe koszty, jednak musimy je potraktować jako inwestycje w siebie. Po miesiącu czy dwóch nie będziemy już pamiętali, że je wydaliśmy, a nasze VCA będzie ważne jeszcze przez 10 lat. Co bardzo ważne, certyfikat VCA nie obowiązuje tylko na terenie Holandii! Dzięki niemu, możemy szukać pracy także na terenie Belgii oraz innych krajów UE w których jest uznawany.

Mobile Sliding Menu