Pałac Królewski w Amsterdamie

In Atrakcje w Amsterdamie, Atrakcje w Holandii, Muzeum w Amsterdamie
Pałac Królewski w Amsterdamie

Pałac Królewski jest to ogromny budynek leżący przy Plac Dam w Amsterdamie. Do 1808 roku pełnił on funkcję ratusza i uważany jest za najważniejszy budynek holenderskiego Złotego Wieku.

Budowę tego niedoszłego ósmego cudu świata, rozpoczęto w 1648 roku, w okresie w którym to Holandia wyzwoliła się spod hiszpańskiego panowania. Pracę nad budynkiem rozpoczęto od wbicia w grząski grunt prawie 14 tysięcy drewnianych pali na których zaczęto stawiać fundamenty i ściany. Budowa budynku trwała siedem lat i była prowadzona z wielkim rozmachem. Pomimo grząskiego gruntu udało się postawić budynek który miał ponad 36 metry długości, ponad 18 metrów szerokości oraz prawie 28 metrów wysokości. Ratusz budowano w okresie gdy miasto bardzo szybko się bogaciło więc nie mogło zabraknąć w nim rzeźb, marmurowych podłóg czy licznych obrazów. Całkowity koszt budowy zamknął się w ogromnej kwocie 8,5 miliona guldenów

Koninklijk Paleis te Amsterdam jak się go nazywa jest jednym z trzech Pałaców Królewskich w Holandii. Pozostałe z nich to pałac Huis Ten Bosch oraz Paleis Noordeinde mieszczące się w Hadze oraz letnia rezydencja Het Loo .

Godziny otwarcia są zależne od danego dnia, więc przed zwiedzeniem koniecznie sprawdźcie na stronie (paleisamsterdam.nl) czy budynek będzie otwarty dla zwiedzających. Żeby zaoszczędzić na biletach możecie kupić zniżkową kartę dla turystów.

Mobile Sliding Menu