Muzeum Van Gogha Amsterdam

In Atrakcje w Amsterdamie, Atrakcje w Holandii, Muzeum w Amsterdamie
Muzeum Van Gogha w Amsterdamie

Wśród licznych amsterdamskich muzeów na uwagę zasługuje na pewno muzeum żyjącego w latach 1853 -1890 holenderskiego malarza Vincenta van Gogha. Ten niezbyt znany za życia malarz, cierpiący na ataki strachu oraz zaburzenia psychiczne tworzył obrazy które dzisiaj są zaliczane do najcenniejszych na świecie. W muzeum mu poświęconym, które znajduje się w Amsterdamie na ulicy Paulus Potterstraat tuż obok Muzeum Miejskiego (Stedelijk Museum).

Muzeum to zostało założone w 1973 i do dnia dzisiejszego zgromadziło 1400 różnych dzieł mistrza, a także wiele jego rzeczy osobistych oraz fotografii. Wśród zbiorów muzeum znajdziemy takie eksponaty jak:

Co warto zobaczyć

Oczywiście wszystkie dzieła w muzeum są warte obejrzenia, ale my postanowiliśmy wybrać dla Was także kilka smaczków.

Jedzący kartofle

Obraz ten przedstawia pięć osób siedzących przy stole i jedzących ziemniaki. Obraz ten był bardzo ważny w karierze mistrza ponieważ miał ugruntować jego pozycję oraz być dowodem jego kunsztu.

Obraz ten był dwa razy skradziony, oraz dwa razy szczęśliwie odzyskany.

Pokój van Gogha w Arles

Dzieło to należy do najbardziej znanych prac tego artysty, a on sam mówił że jest to jego ulubiony obraz. Tematem obrazu jest sypialnia artysty w domu znanym jako „Żółty Dom” który położony był przy Place Lamartine 2 w Arles.

jeden obraz z cyklu Słoneczników

Na cykl Słoneczników początkowo składało się siedem obrazów, jednak jeden z nich został zniszczony podczas drugiej wojny światowej. Według ekspertów obrazy te są najbardziej wartościowe, ponieważ są rozpoznawalne na całym świecie. Potwierdzeniem tego faktu może być kwota 40 milionów dolarów za które w 1987 kupił go pewien prywatny kolekcjoner z Japonii.

Pole pszenicy z krukami

Na obrazie widoczne jest panoramiczne przedstawienie pola kukurydzy, nad którym leci stado kruków na tle czarnego złowrogiego nieba. Obraz ten jest jednym z ostatnich lub ostatnim namalowanym przed samobójstwem.

Napad na muzeum

Muzeum z tak drogimi eksponatami nie mogło umknąć uwadze złodziei. W nocy z 7 na 8 grudnia 2002 roku dwóch mężczyzn spuszcza się na linie z dachu budynku i omijając strażników, kamery oraz czujniki ruchu dokonuje kradzieży dwóch obrazów van Gogha: Wyjście kongregacji z kościoła w Nuenen oraz Plaża w Scheveningen. Jednego ze złodziei schwytano po roku w Hiszpanii i skazano na 4,5 lat więzienia. Drugi ukrywał się przez 3 lata jednak i on wpadł w ręce Policji i został skazany na 4 lata więzienia. Oprócz wiezienia złodzieje muszą dodatkowo zapłacić 350 000 euro odszkodowania jednak tutaj historia się nie kończy. Zgodnie z holenderskim prawem po upływie 20 lub 30 lat (w zależności od okoliczności) złodzieje mogą stać się pełnoprawnymi właścicielami obrazów. Kto wie, być może to był ich pomysł na emeryturę?

Ważne informacje

Godziny otwarcia:

Codziennie od godziny 10 do 18.

Ceny:

Bilet normalny: 14 euro
Osoby poniżej 16 roku życia: wstęp wolny
Muzeum akceptuje turystyczne karty zniżkowe.

Adres:

Van Gogh Museum
Paulus Potterstraat 7
1071 CX Amsterdam

Mobile Sliding Menu