Dodatek urlopowy i wakacyjny w Holandii

In Zarobki

Każdemu pracownikowi na terenie Holandii przysługują tzw. dodatki urlopowe i wakacyjne. Czym są i czym różnią się między sobą oba dodatki oraz jakie warunki trzeba spełnić, by je otrzymać?

Dodatek urlopowy

Jeśli chodzi o pierwszy rodzaj dodatku, to stosunkowo podobną sytuację mamy w Polsce. Jeśli z danym pracodawcą ustaje nasza umowa o pracę, a przez okres trwania umowy nie wybraliśmy całego urlopu, pracodawca winien wypłacić nam adekwatne wynagrodzenie. Podobnie jest w Holandii. Im więcej dni niewykorzystanego urlopu, tym większego wynagrodzenia może oczekiwać zatrudniona osoba. Warto zatem się zastanowić czy rzeczywiście wszystkie urlopowe dni są nam potrzebne. Może warto zrezygnować z kilku dni urlopu na rzecz tego pewnego rodzaju premii? Jest to z pewnością opcja, z której wielu pracowników w Holandii korzysta.

Vakantiegeld, czyli dodatek wakacyjny

„Wakacyjne” to dodatek, który przysługuje każdemu holenderskiemu pracownikowi i wynosi 8% rocznych zarobków brutto. Vakantiegeld, jest nazywany także premią urlopową, ponieważ zazwyczaj wypłacany jest co roku w okresie wiosennym przed wakacjami. Uwaga! Osoby pracujące przez Agencję Pracy w Holandii, na Fazie A, zazwyczaj otrzymują proporcjonalną część dodatku przy każdej wypłacie. Wynika to z faktu, że pracownicy sezonowi rzadko kiedy pracują u jednego pracodawcy cały rok, więc łatwiej jest mu wypłacać ten dodatek „na bieżąco”. Niektóre Agencje wypłacą także Vakantiegeld, kilka tygodni po rozwiązaniu umowy o pracę. Jest to też plus dla nas, ponieważ nasza tygodniowa pensja jest o te kilka euro większa.

Niestety, jak pokazuje praktyka czasem Agencję Pracy nie wywiązują się ze swojego obowiązku i nie wypłacają pracownikom należnych ich dodatków. Dlatego tak jak zawsze podkreślamy, aby przy wyjeździe do Holandii – szczególnie za pierwszym razem, kiedy nie mamy jeszcze doświadczenia – wybrać sprawdzoną Agencję Pracy w Holandii.

3 kroki potrzebne do obliczenia kwoty „wakacyjnego”

Poniżej dowiesz się jak obliczyć należny Ci dodatek, jednak musisz pamiętać że podatki w Holandii są dość wysokie i skomplikowane. Jeżeli masz wątpliwości, czy Twoje wynagrodzenie jest odpowiednie powinieneś zapytać o to swojego pracodawcę lub księgową.

  • Należy podliczyć, jaką sumę brutto zarobiliśmy w okresie od 1 czerwca poprzedniego roku do 31 maja roku obecnego.
  • Z sumy, którą uzyskaliśmy w punkcie pierwszym wyciągamy 8%.
  • Następnie z uzyskanej kwoty brutto musimy wyciągnąć kwotę netto – tyle właśnie wakacyjnego możemy dostać na rękę.

Jedyną trudność może sprawić dosyć skomplikowane holenderskie prawo podatkowe. Gdy chodzi o przeliczanie kwoty brutto na netto trzeba wziąć pod uwagę kwoty wolne od podatku, różnego rodzaju wyjątki, specyficzne zapisy i inne dodatki. Należy również upewnić się czy pracodawca każdego miesiąca odprowadza 8% wynagrodzenia pracownika. Jest to warunek do otrzymania dodatku wakacyjnego.

Mobile Sliding Menu