W tym artykule chciałbym poruszyć pewne bardzo ważne zagadnienie, które dotyczy każdego człowieka na ziemi, jednak większość z nas jakby nie zdawała sobie z tego sprawy – mam tutaj na myśli śmierć.
Jeżeli interesuje Cię ile kosztuje pogrzeb w Holandii, ile kosztuje miejsce na cmentarzu oraz inne tematy związane z tym obszarem to zachęcam do lektury!
Pochówek czy kremacja
Sam pogrzeb w Holandii odbywać się może na dwa sposoby – kremacja lub pochówek tradycyjny – jednak ich cena jest bardzo podobna i najtańsza opcja pogrzebu waha się w granicach 4000-5000 euro. Jednak coraz częściej domy pogrzebowe włączają do swojej oferty proste, tanie pochówki których cena wynosi od 1200 do 1400 euro. Jeżeli zdecydujemy się na pochówek tradycyjny, do kosztu pogrzebu musimy doliczyć koszt wynajmu działki na cmentarzu, a ceny tutaj są bardzo różne. Najtańsze działki na prowincji można wynająć za około 450 euro na 20 lat (co daje 22,5 euro rocznie) , najdroższe z kolei za 6000-7000 euro (około 300-.350 euro rocznie). Jeżeli nie przedłużymy wynajmu działki na kolejne lata, grób zostanie „wyczyszczony”, a szczątki zostaną przeniesione do grobu zbiorowego.
Jeżeli zdecydujemy się na kremację musimy pamiętać o tym że dom pogrzebowy trzyma prochy przez pełen miesiąc, na wypadek gdyby były potrzebne do czegoś Policji, dopiero po tym czasie najbliższa rodzina może je odebrać. Co ciekawe, zgodnie z prawem nie można rozsypać sobie prochów gdzie nam się podoba. Jeżeli chcemy legalnie rozsypać prochy w parku, czy na plaży musimy zwrócić się z pytaniem do właściciela terenu i nieraz zapłacić słoną opłatę – w przypadku terenów należących do miasta minimum 1000 euro – za możliwość rozsypania prochów.
Z uwagi na wysokie koszty pochówku i pogrzebu ponad 60% gospodarstw domowych ma wykupione ubezpieczenie pogrzebowe (uitvaartverzekeringen) które jest wypłacane na poczet pogrzebu po śmierci osoby objętej polisą.
Testament i spadek w Holandii
W przeciwieństwie do na przykład Polski w Holandii obowiązują ścisłe regulacje prawne dotyczące testamentu i spadku. Jako ciekawostkę można dodać że rodzic nie może wydziedziczyć dziecka, gdyż ten ma zawsze prawo do odsetek z nieruchomości i środków pieniężnych, jednak już samo dziecko czy inny spadkobierca może zrzec się spadku.
Mam nadzieję że w tym artykule poruszyłem pewne interesujące kwestie, które nieco przybliżą Ci Holandię i pozwolą Ci lepiej zrozumieć ten kraj. Jeżeli uważasz że czegoś brakuje w tym artykule, lub chciałbyś przeczytać o czymś jeszcze, koniecznie daj mi o tym znać w komentarzu pod tym artykułem.