Jeżeli pilnie potrzebujesz pracy, ale nigdy nie byłeś za granicą, nie znasz języka angielskiego – o holenderskim nie wspominając – ten tekst jest dla Ciebie. Oczywiście nie ma złotego środka i nie mogę Ci zagwarantować że ten sposób się sprawdzi, ale w 99,99999% przypadkach tak będzie. Zatem co zrobić by wyjazd w ciemno do Holandii był udany?
Znajdź opiekuna
Jeżeli chcesz podjąć pracę w Holandii, nie wiedząc w ogóle jak się do tego zabrać, jeszcze w Polsce musisz znaleźć sobie „opiekuna” który zajmie się Tobą na miejscu – takim opiekunem jest agencja pracy tymczasowej. W Holandii w większości fabryk, magazynów, plantacji pracują Polacy i to Polacy w bardzo dużych ilościach. Dochodzi nawet do tego że Holenderscy przełożeni uczą się podstawowych polskich zwrotów, żeby móc się porozumieć ze swoim polskim pracownikiem.
Z uwagi na bardzo dużą ilość agencji pracy wybór nie jest prosty. Ciężko jest wybrać sprawdzoną i godną zaufania agencję. Bardzo często pytacie nas w mailach, jaką agencję pracy polecamy. Bazując na naszym doświadczeniu oraz doświadczeniu naszych znajomych, z pewnością możemy polecić agencję Van Koppen & Van Eijk.
Wyjeżdżając przez agencję pracy będziesz miał udzieloną pomoc przy wyrobieniu numeru sofi, a także zapewniony dach nad głową, transport do pracy, opiekę polskiego koordynatora – w rzeczywistości może to wyglądać mniej kolorowo niż na papierze, ale jednak będzie. Więcej o agencjach pracy w Holandii.
Przygotuj sobie plan awaryjny
Holandia jest przyjaznym i bezpiecznym krajem, jednak strzeżonego Pan Bóg strzeże. Dlatego warto już wcześniej przygotować sobie kontakt do sprawdzonego prawnika, który pomoże nam w razie potrzeby. W Holandii niektórzy adwokaci korzystają ze specjalnych dofinansowań, dzięki czemu ich usługi są bardzo tanie. My polecamy polskiego prawnika w Holandii.
Kup bilet do Holandii
Gdy już dostaniesz od agencji termin rozpoczęcia pracy, musisz jakoś dojechać do Holandii. Jeżeli masz swoje auto to super, jeżeli jednak takiego nie posiadasz lub po prostu nie chcesz jechać nim ponad 1000 km możesz skorzystać z jednego z wielu przewoźników. Cena takiego biletu to około 250 złotych, ale biorąc pod uwagę że w Holandii na rękę zarabia się średnio 250-300 euro tygodniowo, ta inwestycja dość szybko się zwróci. Jeżeli masz problem ze znalezieniem odpowiedniego przewoźnika, możesz skorzystać z wyszukiwarki GoEuro, dzięki której znajdziesz wiele połączeń autobusowych, które są najpopularniejszą formą transportu pomiędzy Polską a Holandią.Jest to bardzo ciekawa alternatywa dla innych wyszukiwarek tego typu, ponieważ jednocześnie współpracuje ona z serwisem airbnb, który pozwala na znalezienie bardzo taniego noclegu w interesujących nas miastach. Zdarza się też że agencja pracy pomaga w transporcie warto więc ich o to zapytać. Więcej o ile mogę zarobić w Holandii.
Dowiedz się więcej
Przed wyjazdem koniecznie przeczytaj nasz jak najbardziej rzeczywisty i mówiący „jak jest” poradnik realia pracy w Holandii.