Ubezpieczenie zdrowotne w Holandii

In Zdrowie, Życie w Holandii
Ubezpieczenie zdrowotne w Holandii

Ubezpieczenie zdrowotne, zwane w Holandii zorgverzekering jest obowiązkowe dla każdej osoby która pracuje i/lub jest zameldowania na terenie Holandii. Za niedopełnienie tego obowiązku przewidziana jest kara która wynosi do 130% podstawowej sumy, czyli około 130 euro za każdy przepracowany przez nas miesiąc bez ubezpieczenia.

Ubezpieczyć się możemy na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest znalezienie ubezpieczalni poprzez wpisanie w google hasła „zorgverzekering” i kontakt z wybraną przez nas firmą. Ubezpieczenie na własną rękę ma pewne minusy, oto niektóre z nich:

  • niektóre ubezpieczalnie wymagają meldunku,
  • miesięczna składka jest trochę większa niż w przypadku ubezpieczeń grupowych,
  • w przypadku zjazdu do Polski na urlop, ubezpieczenie dalej musimy opłacać.

Jeżeli jednak nie chcemy ubezpieczać się na własną rękę, możemy zdać się na nasze biuro pośrednictwa pracy. W większości przypadków oferują one niższą składkę niż przy ubezpieczeniu indywidualnym, a my nie musimy wypełniać żadnych formalności. Wszystkim zajmuje się nasza agencja, a my widzimy jedynie na solarisie kwotę, która jest potrącana na rzecz ubezpieczenia – zazwyczaj jest to od 22 do 25 euro tygodniowo.

Co mi daje ubezpieczenie

Posiadając ubezpieczenie zdrowotne, możemy zapisać się do lekarza rodzinnego oraz do apteki. Ubezpieczenie daje nam również gwarancję że w przypadku problemów ze zdrowiem lekarz rodzinny przyjmie nas za darmo, a przepisane przez niego leki również otrzymamy w ramach ubezpieczenia za darmo.

Więcej informacji o opiece zdrowotnej w Holandii znajdziesz w tym artykule: Opieka zdrowotna w Holandii

Mobile Sliding Menu