Holandia – co warto zobaczyć?

In Blog, Treści promowane

Holandia to kraj wielkości dwóch polskich województw, mający jednak do zaoferowania wiele atrakcji. Tak tym, którzy uwielbiają zwiedzać miasta, poznawać historię i napawać się pięknem architektury, jak I tym, którzy kochają spędzać czas na łonie natury. Zacznijmy od oczywistego…

Do Amsterdamu z Polski w kilka godzin dostaniemy się samolotem. Jeśli jednak planujemy podróż w “sezonie” lub na ostatnią chwilę, kiedy ceny biletów lotniczych mogą przyprawić o zawrót głowy, warto rozważyć inne opcje. Podróż samochodem z Polski zajmie nam około 12 godzin. Jeśli jednak nie jesteśmy posiadaczami czterech kółek, zawsze możemy skorzystać z usług firm przewozowych, np. vip-class.eu

Sam Amsterdam od lat pozostaje holenderskim liderem, jeśli chodzi o liczbę turystów. Położony nad rzekami Amstel i IJ, pocięty licznymi kanałami, przyciąga odwiedzających licznymi atrakcjami, począwszy od pięknej zabudowy (najstarszy dom wybudowany 1425 roku), przez setki kilometrów tras rowerowych (ciekawostka – co roku w kanałach Amsterdamu ląduje ok. 25 tysięcy rowerów, z których wyławiana jest zaledwie 1/3), na życiu nocnym kończąc. Tutaj zdecydowanie każdy znajdzie coś dla siebie.

Kolejnym przystankiem w naszej podróży zdecydowanie powinien być Rotterdam. To miasto, niemal doszczętnie zniszczone przez Niemców podczas Drugiej Wojny Światowej, jest obecnie najnowocześniejszym pod względem infrastruktury miastem w Holandii i największym portem w Europie. Dzięki sporej liczbie wiszących mostów i wieżowców Rotterdam zyskał miano holenderskiego Manhattanu.

Następnie, ostatnia z wielkiej holenderskiej trójki, Haga – polityczna stolica Holandii. Tu, poza Międzynarodowym Trybunałem sprawiedliwości zwiedzić możemy budynek holenderskiego parlamentu, zobaczyć Panoramę Mesdag (niderlandzki odpowiednik Panoramy Racławickiej) a także pospacerować po licznych parkach.

Nieopodal Hagi znajdziemy przepiękny kurort morski – Scheveninge po drodze do którego natkniemy się na park miniatur Madurodam, gdzie będziemy mieli okazję zobaczyć całą Holandię w skali 1:25.

Holandia to również kraj mleka i serów, zatem koniecnzie musimy wybrać się do Goudy, od której wziął nazwę jeden z gatunków sera. Gouda to niewielkie miasto, z pięknym kościołem Św. Jana, rynkiem z ratuszem I budynkiem Wagi (jednym z 45 w całej Holandii).

A skoro przy search jesteśmy, nie możemy pominąć malowniczej wsi Edam, latem, raz w tygodniu odbywają sie tradycyjne targi serów.

A kiedy już znudzą nam się miasta i zapragniemy odpoczynku na łonie natury, koniecznie musimy wybrać się do Parku Narodowego Veluwe z jednymi z najpiękniejszych tras pieszych w Europie! Podczas spaceru przez lasy i wrzosowiska możemy się natknąć na sarny, jelenie i dziki. Nietypowe jak na Holandię ukształtowanie terenu daje nam możliwość “wspinaczki” po licznych wzniesieniach.

Podobnych wrażeń może nam dostarczyć spacer po Limburgii, gdzie w dolinach Geul i Gulpen będziemy mogli rozkoszować się malowniczymi widokami łąk, lasów i pagórów.

A kiedy nabierzemy ochoty na wypoczynek an morzem, warto wybrać się do rezerwatu Duinreservaat. Ten rezerwat wydmowy zapewni nam mnogość wrażeń i doznań, zaczynając od samych wydm i morza, przez lasy po jeziora.

Mobile Sliding Menu