Ponad pół miliona gospodarstw domowych, ma problem z rachunkami

In Aktualności, Pieniądze, Wiadomości z Holandii

W związku z globalnym kryzysem klimatycznym, rząd holenderski w poprzednich latach znacznie obniżył wydobycie gazu, a dodatkowo zwiększył podatki nakładane na zużycie energii. Działania te miały na celu zachęcić holendrów i holenderki, do bardziej oszczędniejszego korzystania z energii. W efekcie tych działań, Główne Biuro Statystyczne CBS, szacowało, że w roku 2019 przeciętne gospodarstwo domowe w Holandii zapłaci za energię 2074 euro – czyli prawie 350 euro więcej niż w poprzednim roku.

Ten blisko 19%, nagły wzrost ceny najbardziej uderzył w najbiedniejszych mieszkańców. Z ankiety przeprowadzonej przez biuro Ecorys wynika, że już teraz około 650 000 gospodarstw domowych w Holandii, ma do czynienia z tak zwaną „biedą energetyczną”.

„Bieda energetyczna” to sytuacja, w której rodzina nie jest w stanie na czas opłacać rachunków za energię lub też wiąże się to dla nich z wielkim trudem. Jak podaje dziennik „AD”, takie gospodarstwa domowe, starają się zmniejszyć rachunki za energię poprzez rzadsze korzystanie z ogrzewania czy urządzeń elektrycznych.

Co gorsze, to nadchodzące prognozy wcale nie są optymistyczne. Według ekspertów, w ciągu najbliższych 10 lat, ilość gospodarstw domowych, które cierpią na „biedę energetyczną” podwoi się. To oznacza, że w 2030 roku, aż 1,5mln gospodarstw domowych, będzie miało problemy z regularnym opłacaniem rachunków za energię.

W jaki sposób zmniejszyć koszty rachunków za prąd?

W tej sytuacji, warto zastanowić się w jaki sposób można zwiększyć koszty rachunków za energię elektryczną. Dzięki wprowadzeniu odpowiednich nawyków, to nawet wykonując z pozoru proste czynności, możemy zaoszczędzić całkiem spore ilości pieniędzy.

Wyłączaj urządzenia elektryczne

Zdawałoby by się prosta sprawa, ale przecież każdy z nas czasem wychodzi „na chwilę” z pokoju i zostawia tam grający telewizor czy aktywny komputer. Jeżeli taka sytuacja zdarza się codziennie przez 5 minut, to w skali roku nasz telewizor „chodzi” przez ponad 30 godzin. Warto się nad tym zastanowić. Bardzo podobnie ma się sytuacja z oświetleniem.

Unikaj dużego zużycia energii

Frytkownica czy mikrofalówka, zużywają bardzo dużo energii, a w dodatku tak przyrządzone dania, nie są zbyt zdrowe. Jeżeli wyeliminujesz ze swojego domu te urządzenia, odczujesz to nie tylko w portfelu, ale także w lepszym stanie swojego zdrowia.

Nie wykonuj „pustych przebiegów”.

Jeżeli wstawiasz pranie czy naczynia do zmywarki, zadbaj o to, aby maksymalnie wykorzystać możliwości urządzenia. Nie uruchamiaj zmywarki, w której znajdują się tylko dwa talerze, czy pralki, w której są zaledwie trzy koszulki. To bardzo prosty sposób, aby oszczędzić nie tylko prąd, ale także wodę i proszek oraz płyn do płukania.

Mobile Sliding Menu