Ceny wynajmu mieszkania w poszczególnych regionach w Holandii

In Mieszkanie
klucz wsadzony w zamek w drewnianych drzwiach

Według statystyk można wyraźnie zaobserwować, że czynsz za wynajem mieszkania w Holandii aktualnie spada. Jasper de Groot- główny dyrektor i makler Pararius, odpowiedzialny za pośrednictwo wynajmu nieruchomości jest zdania, że ceny najmu znacznie słabną.

Spadek ten nie jest z pewnością zauważalny we wszystkich regionach.

W prowincji Flevoland średnia cena metra kwadratowego wzrosła do 12,37 euro w porównaniu z ubiegłym rokiem. Oznacza to, że nowy lokator, który przenosi się do domu o powierzchni 75 metrów kwadratowych, musi zapłacić teraz średnio 927,75 €.

Regionalny pośrednik, Marcel Schumacher z Inter Immo Makelaars, tłumaczy, że prowincja Flevoland przyspieszyła wzrost ze względu na rosnącą popularność miejscowości Almere. Miasto ma duży niedobór wynajmowanych mieszkań i przyciąga coraz więcej emigrantów. Miasto jest atrakcyjną alternatywą dla nowych mieszkańców, prawdopodobnie ze względu na wysokie czynsze w Amsterdamie.

Biorąc pod uwagę rzeczywiste ceny Amsterdam jako stolica jest wciąż bez wątpienia najdroższą opcją. W ostatnim kwartale najemcy zapłacili 22,98 euro za metr kwadratowy miesięcznie za nową nieruchomość na wynajem (+ 3,2 procent). Krajowy wzrost cen o 4,9 % jest więc częściowo osłabiony przez sytuację na rynku mieszkaniowym w Amsterdamie.

Wzrost cen w Rotterdamie również był nieco ograniczony: przy średnim czynszu wynoszącym 15,76 euro za dany metr kwadratowy miesięcznie nowi najemcy w Maasstad zapłacili o 4% więcej, niż w przypadku tej samej nieruchomości rok temu.

Z kolei w Utrechcie przy średniej cenie za metr kwadratowy 17,21 euro miesięcznie cena nowego wynajętego domu wzrosła o 12,9%. Wynajęty dom lub mieszkanie o powierzchni 75 metrów kwadratowych wynosi zatem średnio 1290,75 euro.

Maklerzy z Utrechtu wyjaśniają ten gwałtowny wzrost ze względu na rosnące zainteresowanie holenderskich poszukiwaczy domów i zagranicznych emigrantów. „Teraz widzimy, że lokatorzy nadal mieszkają w wynajętym domu przez stosunkowo długi czas. Ceny mieszkań zajmowanych przez właścicieli również gwałtownie wzrosły w ostatnim czasie, więc ludzie często czekają jeszcze dłużej, aby po prostu dokonać zakupu”, podkreśla Ten Bouwhuys.

W Eindhoven ( Brabancja Północna) – piątym pod względem wielkości mieście w Holandii ceny wzrosły o 9,1 procent, do 14,43 euro za metr kwadratowy miesięcznie. Innymi słowy: średnio 102,25 euro za 75 metrów kwadratowych.

Aby konkretnie zilustrować liczbę wynajmu nieruchomości w sektorze prywatnym, który został przedstawiony od dnia 1 stycznia 2019 r największy wynajem platform w Holandii, Pararius, był o 12,2% niższy, niż liczba wynajmu nieruchomości wycenianych na 1 stycznia 2018.

Rozszerzenie segmentu mid – czyli wysoka cena mająca ogromne znaczenie, ale będąca również szybkim rozwiązaniem problemu niedoboru mieszkań i rosnących opłat nie jest łatwa do znalezienia. Są różne strony, które mają swoje własne interesy- mówi De Groot.

A jak to wygląda na rynku dotyczącym sprzedaży mieszkań?

Około 60% domów w Holandii to domy na sprzedaż. Ta liczba od lat jest mniej więcej taka sama. Jednak ten odsetek różni się zdecydowanie w zależności od regionu: w dużych miastach takich jak Amsterdam, Rotterdam i Groningen, tylko 1/3 domów jest własnością.

W mniejszych społecznościach wiejskich – takich jak Rosendaal, Leudal czy Urk – stanowi to około 80% lub więcej. Wskaźnik dotyczący wynajmu czy też domów zajmowanych przez właścicieli zależy w dużej mierze od prowincji.

Przykładowo liczba domów zajmowanych przez właścicieli w Północnej i Południowej części kraju wzrosła w ostatnich latach znacznie szybciej niż liczba wynajmowanych domów. W Groningen i Brabancji Północnej było zdecydowanie więcej domów do wynajęcia.

mężczyzna wypisujący wniosek o meldunek w Holandii

Meldunek w Holandii

Według obowiązującego prawa, jeżeli emigrant zamierza przebywać w Holandii dłużej, niż cztery miesiące koniecznie musi udać się do najbliższego

Read More...

Mobile Sliding Menu