Widoczny wzrost opłat w strefie mieszkań socjalnych

In Mieszkanie, Pieniądze
mężczyzna otwierający pusty portfel

Według badań przeprowadzonych przez Centrum Badań nad gospodarką niższych rządów Coelo, koszty mieszkań komunalnych wzrosną w tym roku znacznie bardziej, niż w poprzednich latach.

Najemcy zapłacą aż o 5,4 % więcej, a właściciele domów o 4,3%.

Dzieje się tak głównie dlatego, że państwo zwiększa podatek od odpadów o 139%. Gminy z kolei doliczają te dodatkowe koszty swoim mieszkańcom. W rezultacie opłata za odbiór zebranych i przetworzonych odpadów wzrośnie w tym roku o 6,1% Jakby tego było mało, zwiększa się także podatek od kanalizacji i podatek od nieruchomości (OZB), ale mniejszy niż podatek od odpadów. Opłata za kanalizację wzrasta o około 2%, a OZB o 3,7%

Realne wzrosty cen

Koszty mieszkaniowe dla najemców wzrosły o 18% w gminie Haarlem (czyli o 58 euro miesięcznie), najniższe koszty wynoszące 4,4% odnotowano w Assen (17 euro).

Koszty dla właścicieli domów z gospodarstwami wieloosobowymi wzrosną o 29 euro (4,3 %) i wynoszą 702 euro rocznie. Dla właścicieli domów w Hadze wydatki są najniższe, podobnie jak w ubiegłym roku i wynoszą 563 euro. Z kolei w Enschede wydatki są najdroższe i wynoszą aż 856 euro.

Badacz gospodarki Coelo Corine Hoeben wspomina o zwiększeniu podatku od odpadów: „Gminy muszą pozyskiwać więcej gospodarstw domowych, aby dokonać segregacji odpadów poddawanych recyklingowi. To wiąże się z większymi podatkami”.

Miesiąc temu Vereniging Eigen Huis doszedł do tego samego wniosku. Po latach niewielkich spadków, gospodarstwa domowe będą płacić więcej po raz pierwszy od dziesięciu lat.

Grupa interesu dla właścicieli domów przeprowadziła losową próbę w 111 gminach dla podatku od odpadów.

Mobile Sliding Menu