Zatrzymanie przez Belasting

In Komunikacja, Prawo w Holandii
belasting zatrzymanie

Jak zapewne wiecie z naszego artykułu „Własny samochód w Holandii” jeżeli pracujesz i/lub mieszkasz w Holandii i chcesz poruszać się swoim polskim samochodem po holenderskich drogach musisz opłacić podatek drogowy. Z uwagi na to, że Polacy często przyjeżdżają tu ciężkimi dieselami opłacanie tego podatku jest bardzo drogie i wielu Polaków zaniedbuje ten obowiązek i podatku nie płaci. Do tej pory wszystko było dobrze, jednak od 1 stycznia 2014 weszły w życie nowe przepisy i urząd skarbowy zaczął bardziej kontrolować samochody na „obcych” tablicach.

W internecie spotkałem się już z tysiącami teorii i jeszcze większą ilością głupot, dlatego przedstawimy sprawę jasno i wyraźnie. Belasting kontroluję drogi i to jest fakt. Nie raz już widzieliśmy samochody urzędu skarbowego, które przy współpracy z policją zatrzymywały „obce” samochody do kontroli. Widzieliśmy i słyszeliśmy również historię, jak pracownicy belastingu przyjeżdżały pod firmy gdzie pracuje wielu Polaków i fotografowali samochody. Co jednak się stanie, gdy zostaniemy zatrzymani, a nie mamy opłaconego podatku drogowego? Odpowiemy na przykładzie naszej znajomej.

Jak wygląda zatrzymanie

Pani Kasia (imię zmienione) jest w Holandii już trzy lata, jednak dopiero od pół roku posiada meldunek w Holandii. Pewnego dnia (nie tak dawno zresztą), podczas drogi do pracy została zatrzymana przez belasting i okazało się, że Pani Kasia nie opłaca podatku drogowego. Jaka spotkała ją za to kara? Po pierwsze musi opłacić podatek drogowy za bieżący kwartał (około 300€), a także otrzymała niecałe 200€ mandatu. Łącznie Pani Kasia musi zapłacić niecałe 500€ rozłożone na dwie raty. Podejrzewamy że Pani Kasia nie będzie już więcej uchylała się od obowiązku płacenia podatku drogowego, bo przy następnej kontroli funkcjonariusze nie będą już tak życzliwi.

Więcej informacji znajdą Państwo także w poniższych artykułach:

Mobile Sliding Menu