Co warto zobaczyć w Rotterdamie

In Bez kategorii

Rotterdam to piękne miasto z prawdziwie wyjątkową architekturą. Zniszczone w czasie wojny, odbudowane w pomysłowy sposób. Co warto zobaczyć w Rotterdamie? Poniżej przedstawiamy opis aż 10 ciekawych miejsc, których nie można przegapić, zwiedzając Rotterdam.

Ratusz

Znajdujący się na zdjęciu Ratusz Miejski w Rotterdamie, wybudowany w latach 1914-1920, to jeden z nielicznych zabytków, które ostały się po bombardowaniu miasta w 1940 roku. Rozpoczynając zwiedzanie Ratusza warto zacząć od głównego holu, by zaraz potem udać się na otaczany przez budynek dziedziniec, który również zachwyca swoim pięknem. Warta uwagi jest także Dzwonnica mierząca 71 metrów. Na jej szczycie możemy podziwiać piękne widoki oraz posąg złotego anioła, który wykonał Johan Keller. Ratusz został uznany za zabytek narodowy w 1997 roku.

Wieża Euromast

Mierząca 186 wieża widokowa Euromast to idealny pomysł na to, by lotu ptaka móc podziwiać przepiękną panoramę miasta z nietuzinkową architekturą. Na wyróżnienie zasługują dwa elementy wieży, które zwracają szczególną uwagę turystów. Jest to specjalna obracająca się platforma o nazwie Europscoop, która wjeżdża na górę wieży oraz tzw. „gniazdo kruka” na pierwszym piętrze wieży, na którym znajduje się restauracja.

Markthal

Markthal to bardzo nowoczesna hala targowa, której oryginalna bryła przypomina podkowę. Zewnętrzna część hali to budynek złożony ze 228 mieszkań, z których można podziwiać piękny widok na rzekę Moza. Najciekawszą zdaje się jednak być wewnętrzna część hali, która wraz z sufitem pokryta jest niezwykle zjawiskowymi animacjami, wykonanymi przez program studia Pixar. Kolorowe grafiki przedstawiają świat przyrody w ogromnym przybliżeniu. M.in. owoce, warzywa, kwiaty oraz owady. Cała kompozycja nosi nazwę „Róg obfitości”, a projektantami całego budynku są holenderscy projektanci z grupy MVRDV.

Most Erasmusbrug

Ten stalowy most jest jednym z najbardziej znanych obiektów architektonicznych w Rotterdamie. Most łączy południową i północną część miasta. Jego długość wynosi 802 metry. Jest to także most zwodzony, ale jedynie w południowej części. Umożliwia w ten sposób swobodne przepływanie statków.

Most Willemsbrug

Willemsbrug jest wantowym mostem drogowym o charakterystycznym kolorze czerwonym. Po obu stronach znajdują się dwa pasy samochodowe oraz ścieżki rowerowe. Most przebiega nad Nową Mozą.

Port Rotterdam

Największy port w Europie, a jeszcze do niedawna największy na świecie. Można do niego dopłynąć, wyruszając na wycieczkowy rejs po mieście, który pozwoli w nieco skondensowanej i szybkiej formie przyjrzeć się architekturze Rotterdamu, podziwiając najważniejsze obiekty i zabytki.

Krzywe Domki

„Krzywe Domki”, nazywane inaczej Cube Houses, zostały zaprojektowane przez holenderskiego architekta Pieta Bloma w 1984 roku. Znajdują się w stary porcie. Sa bardzo niskie, a kąt nachylenia ich ścian wynosi prawie 55°. Trzeba przyznać, że jest to bardzo pomysłowa budowla, jednak z pewnością mało praktyczna.

Rotterdamskie Zoo – Diergaarde Blijdorp

Zoo w Rotterdamie gromadzi bardzo liczne okazy zwierząt. Jednak tym, co szczególnie odróżnia je od innych ogrodów zoologicznych jest wyjątkowe Oceanarium. Znajduje się w nim oszklony tunel, pod którym można spacerować, podziwiając pływające nad głowami różnego rodzaju ryby i wodne zwierzęta. Diergaarde Blijdorp słynie także z pawilonu Amazonica, w którym możemy spotkać przeróżne, piękne i kolorowe motyle.

Stadion Feyenoordu Rotterdam

De Kuip, co po niderlandzku oznacza „wanna”, jest efektownym stadionem piłkarskiej drużyny Feyenoord Rotterdam. Przyciąga turystów nie tylko ze względu na ciekawe mecze i koncerty, ale również w celu zwiedzenia obiektu, co pozwala choć w małym stopniu poczuć emocje, towarzyszące piłkarzom przy wyjściu na murawę.

Holland-Amerika Lijn

Budynek Holland-Amerika Lijn, zwany także Hotel New York, był swego czasu siedzibą największej rejsowej firmy świata, która również nosi nazwę Holland-Amerika Lijn. Obecnie siedziba firmy znajduje się w Seatle, a budynek z Rotterdamu przekształcono w luksusowy hotel.

Powyższa lista to tylko wybrane miejsca. Atrakcji w Rotterdamie jest co niemiara i z pewnością każdy znajdzie w nim dla siebie coś interesującego.

Mobile Sliding Menu