Certyfikat Flex Home

In Ważne słowa

Niektóre agencje pracy tymczasowej działające na terenie Holandii mogą pochwalić się posiadaniem certyfikatu Flex Home. Dla nas jako pracowników jest to bardzo ważna informacja która daje nam gwarancję że nie zamieszkamy w blaszanym kontenerze lub w innych bardzo złych warunkach. Mamy nadzieję że ten artykuł bardziej uświadomi Wam Wasze prawa oraz warunki których możecie oczekiwać od swojej agencji pracy tymczasowej.

Certyfikat Flex Home został zaprojektowany przez Związek Agencji Pracy Tymczasowej (Algemene Bond Uitzendondernemingen – ABU) oraz Związek Biur Pośrednictwa Pracy i Agencji Pracy Tymczasowej (Nederlandse Bond van Bemiddelings- en Uitzendondernemingen – NBBU). Certyfikat oraz naklejka na mieszkaniu informuje władze samorządowe, straż pożarną, instytucje kontrolne, pracowników tymczasowych a także okolicznych mieszkańców o tym, że dane miejsce zakwaterowania spełnia wszystkie niezbędne normy oraz jest miejscem bezpiecznym do życia.

Normy o których mowa wyżej to:

 • prowadzenie odpowiedniej dokumentacji administracyjnej (kto dokładnie mieszka w danym mieszkaniu, w którym konkretnie pokoju, prowadzenie bieżących kontroli budynku, etc.),
 • zapewnienie odpowiedniej przestrzeni mieszkalnej która musi wynosić minimum 10m2 na jednego lokatora,
 • zapewnienie przyzwoitych warunków zakwaterowania po rzeczywistej cenie.

Agencjom zabrania się czerpania korzyści z faktu zakwaterowania pracowników.

Ponadto przepisy jasno określają że dozwolonymi formami zakwaterowania są:

 • zwyczajne mieszkanie,
 • hotel lub pensjonat,
 • jednostki mieszkalne w kompleksie budynków,
 • domki letniskowe lub jednostki mieszkalne (proszę pamiętać że nie we wszystkich tego typu budynkach można mieszkać przez cały rok),
 • Zzkwaterowanie na terenie ośrodka wypoczynkowego.

Dodatkowo żeby agencja otrzymała certyfikat Flex Home jej mieszkania muszą spełnić także odpowiednie normy bezpieczeństwa które polegają na:

 • Wyposażeniu mieszkania które będzie spełniać wymagania przepisów prawa, będzie bezpieczne oraz będzie posiadało odpowiednie atesty.
 • Miejsce zakwaterowania musi posiadać wyposażenie sanitarne (toaleta, łazienka), miejsca do gotowania (kuchnia) oraz posiadać system ogrzewania.
 • Zapewnieniu odpowiedniego bezpieczeństwa przeciwpożarowego które musi być co najmniej zgodne z przepisami prawa oraz przepisami gminnymi.
 • Umieszczeniu w miejscu zakwaterowania odpowiednich wyraźnych i zrozumiałych informacji w języku ojczystym lokatorów, w których zawarte będą informacje podające zalecane czynności oraz numery telefonów do służb publicznych w razie nagłych wypadków.

Ogólnie można przyjąć że naklejka Flex Home umieszczona w miejscu zakwaterowania informuje nas że jest to bezpieczne, certyfikowane miejsce, a agencja która nam je wynajmuje jest rzetelną firmą dla której dobro jej pracowników jest bardzo istotne. Jednak musimy szczerze przyznać że w całej naszej działalności jeszcze nie spotkaliśmy się z taką naklejką. Jeżeli wasza agencja posiada taki certyfikat, a wy sami mieszkacie w mieszkaniu opatrzonym takim znakiem dajcie nam o tym znać w komentarzu.

Mobile Sliding Menu