Łowienie ryb w Holandii

In Życie w Holandii

Jeśli wędkarstwo to Twoja pasja lub jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z łowieniem ryb w Holandii, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Co musisz wiedzieć o wędkowaniu w Holandii? Przedstawiamy kilka niezbędnych informacji w pigułce.

Karta VISpas

Wędkowanie w Holandii jest uregulowane konkretnymi zasadami. Ważną informacją jest fakt, że łowienie ryb traktowane jest wyłącznie jako sport, dlatego też złowione ryby z reguły wypuszcza się z powrotem „na wolność”. Ważnym elementem, bez którego wg prawa nie wolno łowić ryb, jest specjalna karta VISpas. Brak tej karty grozi mandatem w wysokości nawet kilkuset euro. Karta VISpas przeznaczona jest dla członków Sportvisserij Nederland – organizacji zrzeszającej m.in. holenderski związek wędkarski. Jeśli więc myślisz o wędkarstwie na poważnie, warto zainwestować w kartę VISpas. Koszt takiej karty oraz członkostwo w związku wędkarskim to zaledwie 30 euro rocznie. Dla mniej zaawansowanych wędkarzy, którzy nie przystąpią do związku wędkarskiego, przewidziano tzw. Małą Kartę VISpas (kleine VISpas). Jest ona znacznie tańsza, ale posiada za to więcej ograniczeń.

Jakie zasady obowiązują posiadaczy karty Kleine VISpas?

  • Łowienie ryb może odbywać się tylko i wyłącznie przy użyciu jednej wędki.
  • Dozwolone są jedynie takie przynęty, jak: chleb, ziemniaki, ciasto, ser, zboża i nasiona, robaki, krewetki, owady, larwy owadów oraz ich różnego rodzaju imitacje, nieprzekraczające długości 2,5 cm.
  • Po złowieniu ryb należy je wypuścić do tego samego zbiornika w stanie nienaruszonym.
  • Nie wolno zabijać ryb ani zabierać ich ze sobą do domu.

Nieco mniej restrykcyjne zasady obowiązują członków lokalnych związków wędkarskich, a więc posiadaczy karty VISpas. Są sytuacje, w których osoby te mogą zabrać złowione ryby ze sobą. Na pewno jednak nie dotyczy to karpi i węgorzy. Ryby te trzeba zawsze wrzucać z powrotem do tego samego zbiornika. Podczas ewentualnego uzyskiwania karty warto więc zapoznać się ze szczegółami, aby poszczególne obostrzenia nie umknęły naszej uwadze.

Niezależnie jednak jaką kartę posiadamy, są pewne zasady, których przestrzegać trzeba zawsze. Pamiętając, że ryby to żywe stworzenia, trzeba zadbać o to, by nie działa się im żadna krzywda. Należy obchodzić się z nimi delikatnie. Trzymać jedynie mokrymi rękami, bardzo ostrożnie usunąć haczyk, a przede wszystkim postarać się o to, by ryba go nie połknęła. Warto jeszcze zaznaczyć, że ogólnie w Holandii zabrania się łowienia ryb nocą. Wyjątkiem są jedynie letnie miesiące, dlatego też na większości wód wędkowanie w czerwcu, w lipcu oraz w sierpniu jest dozwolone.

Mobile Sliding Menu