Facebook przeciw Czarnemu Piotrowi

In Wiadomości z Holandii

Jak zapewne, wiecie w Holandii, Święty Mikołaj wygląda nieco inaczej niż w Polsce. Po pierwsze nie posiada sani, tylko statek, a zamiast elfów za pomocnika ma Czarnego Piotrusia. Przybycie Świętego Mikołaja do Holandii, jest zawsze dużym świętem, co możecie zobaczyć na poniższym zdjęciu.

Jednak sama postać Czarnego Piotra, od lat budzi duże kontrowersje i co roku słyszymy, że powinna zostać zdelegalizowana. Jak donosi portal NU.nl, Facebook usunął ze swojej platformy największe grupy i strony obsługujące czarnoskórą postać Sinterklaasa oraz Zwarte Piet, . Platforma mediów społecznościowych kilka tygodni temu zakazała zdjęć i filmów osób w czarnej twarzy. Usunięte strony Zwarte Piet miały dziesiątki tysięcy obserwujących.

Wśród usuniętych stron i grup były „Zwarte Piet liefhebbers” z ponad 52 tysiącami polubień, „Actiegroep Pro Zwarte Piet” z 44 600 polubieniami, „Red Zwarte Piet” z 30 tysiącami polubień, „De Zwarte Piet fanklub” z 10 tysiącami członków oraz „ZWARTE PIEIT MOET BLIJVEN” zrzesza 5,4 tys. Członków.

Niektóre grupy i strony Zwarte Piet są nadal dostępne online, z których większość ma kilkudziesięciu lub kilkuset obserwujących. Jedna grupa, „Pro Zwarte Piet”, licząca 17 300 członków, również istnieje. Chociaż grupa została ustawiona jako prywatna, więc tylko członkowie mogą zobaczyć zawartość. Osoba w czarnej twarzy nadal jest zdjęciem profilowym grupy.

Mimo że Facebook zakazał „blackface” na swojej platformie, zdjęcia i filmy muszą najpierw zostać zgłoszone przed interwencją Facebooka. Rzecznik Facebooka powiedział NU.nl, że celem jest „ostatecznie użycie sztucznej inteligencji w polityce czarnej twarzy”. Platforma wciąż pracuje nad tym, jak to zrobić. Jak sami stwierdzają, największe niebezpieczeństwo polega na tym, że gdy algorytm usunie za dużo, wtedy wolność słowa zostanie naruszona.

Chcesz być na bieżąco z newsami z Holandii? Polub nas na Facebooku!

Mobile Sliding Menu