Co pić w pracy fizycznej? Yerba Mate!

In Felietony

Każdy kto kiedykolwiek pracował w Holandii przyzna że zarobki są dobre, jednak praca czasem potrafi być bardzo ciężka. Dlatego niesamowicie istotna jest odpowiednia dieta. Niestety, ale większość Polaków w Holandii zupełnie nie przywiązuje do tego wagi.

Dlaczego dieta jest tak ważna?

Podczas pracy zużywasz kalorie, a im trudniejsza praca tym więcej kalorii musisz spalać. W związku z tym Twój organizm rozpaczliwie domaga się ich dużej ilości – najlepiej w postaci cukrów prostych – które znajdują się w różnego rodzaju fast foodach oraz napojach gazowanych. Taka dieta jest bardzo niezdrowa dla naszego organizmu i pomimo tego że dostarczamy odpowiednią ilość kalorii, to my sami czujemy się słabo, nasza cera jest szara, a organizm z uwagi na osłabioną odporność z łatwością łapie choroby i kontuzje. Jak sobie z tym radzić? Odpowiedź brzmi Yerba Mate!

Co to jest Yerba Mate?

Na pewno każdy z Was słyszał już gdzieś te nazwę. Być może niektórzy kojarzą śmieszne naczynka z których się ją pije. Jednak co to takiego ta Yerba Mate? Jest to susz roślinny robiony z ostrokrzewu paragwajskiego, jednak niech ta nazwa Was nie zmyli. Roślina ta rośnie nie tylko w Paragwaju, ale także w Boliwii, Brazylii, Argentynie oraz Urugwaju i to właśnie w tych krajach Yerba Mate jest tak popularna jak u nas kawa czy herbata. Można nawet przyjąć że yerba to połączenie tych dwóch napoi!

Dlaczego warto pić Yerba Mate?

Po pierwsze Yerba Mate naprawdę niewiarygodnie pobudza, co pomoże wszystkim tym którzy idą na pierwszą zmianę lub starają się przetrwać nockę w pracy. Drugim pozytywnym działaniem yerby jest wyostrzenie zmysłów, dzięki czemu łatwiej nam utrzymać koncentrację oraz skupić się na pracy. Trzeba także powiedzieć, że z uwagi na swój unikalny skład chemiczny yerba wprawia także w pogodny, dobry nastrój.

Dlaczego Yerba Mate pobudza?

Napój ten bogaty jest w kofeinę, teinę, mateinę, teobrominę oraz teofilinę. Pomimo tego że nazwy te brzmią dość obco to jednak są one dla ludzkiego organizmu bardzo przyjazne i stanowią naturalne „pobudzacze”. Oprócz tego Yerba Mate bogata jest w witaminy, potas, mangan oraz antyoksydanty które mają działanie przeciwzapalne.

O czym trzeba pamiętać?

Yerba Mate, ma bardzo charakterystyczny cierpko-gorzki smak. Ten kto pamięta jak pierwszy raz pił kawę doskonale to zrozumie. Dlatego zaleca się, aby na samym początku robić yerbę jedynie z dwóch, trzech łyżeczek i dopiero stopniowo zwiększać jej ilość. Dzięki temu nasze kubki smakowe znacznie szybciej przyzwyczają się do nowego smaku!

Gdzie kupić Yerba Mate?

Jeżeli wracamy na wakacje do Polski lub jeszcze z niej nie wyjechaliśmy najłatwiej będzie wpisać w Google frazę „yerba mate sklep” i zamówić coś online z dostawą do domu. Najlepiej wybierać całe yerba mate zestaw, w których znajdziemy zarówno yerbę, jak i to charakterystyczne naczynko do picia. Jeżeli jednak nie chcemy robić zakupów online, możemy wybrać się do dowolnego sklepu spożywczego i tam poszukać yerby, jednak musimy pamiętać że wybór nie będzie już tak duży, jak w specjalistycznych sklepach.

Mobile Sliding Menu