Zanieczyszczone powietrze przyczyną chorób płuc

In Zdrowie

Zapewne większości z nas Holandia kojarzy się z przyjemnym zielonym krajem, w którym zamiast samochodów używa się rowerów, a Holendrzy są bardzo eko. Jednak według raportu AD, to właśnie w Holandii występuje największa liczba dzieci w Europie, które cierpią na astmę spowodowaną zanieczyszczeniem ruchu. Według wspomnianego raportu, astma jest najczęstszą przewlekłą chorobą wśród dzieci w Holandii i cierpi na nią aż 100 000 dzieci w wieku do 14 lat!

Być może, jazda rowerem po ścieżkach rowerowych znajdujących się obok ulic szybkiego ruchu, nie jest jednak najzdrowsza?

1 na 5 holenderskich dzieci cierpi na astmę

Sprawa jest poważna, bo jak czytamy w czasopiśmie medycznym The Lancet, jedno na pięć holenderskich dzieci cierpi na astmę spowodowaną zanieczyszczeniem ruchu. Co gorsze, w dużych miastach liczba ta wzrasta do ponad pięciu na dziesięć dzieci. Według naukowców, główną przyczyną tego stanu rzeczy jest tlenek azotu wydobywający się z silników Diesla i samochodów ciężarowych.

Dyrektor Michael Rutgers ze stowarzyszenia chorób płuc Longfonds mówi wprost „dzieci są narażone na zanieczyszczenie powietrza każdego dnia. Rząd musi działać w celu ich ochrony”.

Sprawa jest na tyle poważna, że specjaliści od płuc, kardiolodzy, pediatrzy i naukowcy przekazują w następny wtorek petycję parlamentarzystom z wezwaniem do „ambitniejszych” działań w celu ograniczenia zanieczyszczenia. Lekarze i naukowcy sugerują, aby rozpocząć walkę z dużymi zanieczyszczeniami powietrza poprzez budowanie szkół, ośrodków opieki dziennej i boisk sportowych z dala od autostrad oraz obniżanie maksymalnego ograniczenia prędkości i wprowadzenie systemu opłat za kilometr przed planowanym 2030 r.

Z kolei w czwartek odbędzie się także debata parlamentarna na temat rządowego porozumienia w sprawie czystego powietrza. Jak pokazują badania od 10 000 do 15 000 osób w Holandii umiera każdego roku z przyczyn związanych z zanieczyszczeniem powietrza i hałasem, a 1,2 miliona cierpi na jakąś formę chorób układu oddechowego.

Mobile Sliding Menu