Wyższe składki zdrowotne dla niektórych osób? Niepokojące badanie

In Wiadomości z Holandii, Zdrowie
czy warto emigrowac do holandii

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Statistics Netherlands, duża część holenderskiej populacji chce, aby osoby prowadzące niezdrowy tryb życia płaciły więcej za swoje ubezpieczenie zdrowotne. Aż 52 procent Holendrów chce, aby osoby palące papierosy w Holandii, miały wyższą składkę na podstawowy pakiet ubezpieczeń zdrowotnych. Podobnie uważa też, 20% samych palaczy – informuje RTL Nieuws.

41 procent ankietowanych stwierdziło, że osoby pijące alkohol powinny płacić więcej za ubezpieczenie zdrowotne. 20 procent chce tego samego dla osób, które nie ćwiczą wystarczająco dużo. I aż jedna czwarta Holendrów uważa, że ​​osoby z nadwagą również powinny płacić wyższe składki.

Trzeba jednak powiedzieć, że populacja holenderska jest bardziej życzliwa dla osób o wysokim genetycznym ryzyku poważnych chorób lub zaburzeń. Jedynie 3 procent osób powiedziało, że ludzie, których problemy wnikają z problemów lub wad genetycznych, powinny płacić wyższą składkę. Jednak aż 81 procent jest temu przeciwnych.

Obecnie, w Holandii wszyscy płacą tę samą podstawową składkę na ubezpieczenie zdrowotne, niezależnie od stylu życia. Badanie wykazało, że głównie mężczyźni chcą, aby składki na ubezpieczenie, były obniżane dla osób prowadzących zdrowy tryb życia, a wyższe dla tych, którzy nie koncentrują się na swoim zdrowiu.

Jednak czy takie podejście będzie sprawiedliwe? Są zawody obarczone większym ryzykiem nadwagi – na przykład prace siedzące – dlaczego więc,  te osoby miałaby płacić większe ubezpieczenie, skoro pracują tak samo jak inni? Takie podejście może w przyszłości doprowadzić do tego, że osoby starsze będą musiały płacić największe ubezpieczenie, albo w ogóle z niego zrezygnować, bo będą już „nieopłacalni”.

Być może lepsza edukacja z zakresu żywienia i odżywiania, będzie znacznie lepsza niż katalogowanie ludzie ze względu na ich wagę?

Mobile Sliding Menu