W Holandii brakuje leków

In Wiadomości z Holandii

Liczba zgłoszeń niedoborów leków w Holandii znacznie wzrosła w tym roku i oczekuje się, że podwoi się w porównaniu z rokiem ubiegłym, powiedział minister Bruno Bruins z działu opieki medycznej w wywiadzie dla gazety AD.

Od początku tego roku pojawiły się 2044 doniesienia o zbliżających się lub faktycznych niedoborach. W tym samym okresie ubiegłego roku było zaledwie 1065 raportów. W całym 2018 roku zgłoszono ogółem 1 390 bezpośrednich lub faktycznych braków. Jak mówi sam minister „Spodziewam się, że deficyt podwoi się w całym 2019 roku. Jest to bardzo prawdopodobne, jednak nie mogę powiedzieć tego ze 100-procentową pewnością”.

W rezultacie, z uwagi na brak leków pacjenci często muszą zadowolić się ich brakiem lub korzystać z ich mniej skutecznych zamienników – czasami nawet przez długi czas. Taka sytuacja nie tylko może uczynić ich życie mniej znośnym, ale nawet negatywnie wpłynąć na ich zdrowie.

Według Bruins-a przyczyną niedoborów są zwykle opóźnienia produkcyjne w odległych krajach, takich jak Indie i Chiny. Minister chce zatem, aby Holandia wraz z innymi państwami członkowskimi UE zajęła się produkcją własnych surowców na leki.

Bruins chce także, aby firmy farmaceutyczne i hurtownicy w Holandii gromadzili większe rezerwy leków, aby łatwiej było zrekompensować przejściowe deficyty.

Mobile Sliding Menu