Triumf praw osób LGBT

In Aktualności, Bez kategorii, Prawo, Wiadomości z Holandii

Senat w zdecydowanej większości poparł zmianę holenderskiej konstytucji, aby zakazać dyskryminacji ze względu na niepełnosprawność lub orientację seksualną.

Izba wyższa przegłosowała (stosunkiem 58:15) rozszerzenie artykułu 1 konstytucji, który wyraźnie zabrania dyskryminacji ze względu na religię, sumienie, przynależność polityczną, rasę lub płeć. Zmiana zaproponowana przez D66, Labour (PvdA) i GroenLinks została już zatwierdzona przez izbę niższą.

Jedynymi partiami, które głosowały przeciw, byli ortodoksyjni SGP, PVV Geerta Wildersa i Bob van Pareren, były senator Forum voor Democratie, obecnie powiązany z odłamem JA21. Wilders chce całkowicie znieść Artykuł 1, w związku z ochroną praw muzułmanów.

Ponieważ wiąże się to ze zmianą konstytucji, po marcowych wyborach plan musi zostać ponownie zatwierdzony większością dwóch trzecich obu izb, zanim stanie się prawem.

Organizacja LGBT COC z zadowoleniem przyjęła tę decyzję jako zwycięstwo równych praw. Przewodnicząca Astrid Oosenbrug powiedziała, że ​​postrzega to jako zapewnienie, że rząd będzie zajmował się takimi kwestiami, jak przemoc wobec osób LGBT.

Aby dowiedzieć się więcej o codziennym życiu w Niderlandach, sprawdź nasz poradnik Jak wyjechać do Holandii.

Źródło: DutchNews.nl

Mobile Sliding Menu