Święty Mikołaj w Holandii 2019

In Wiadomości z Holandii

Już dzisiaj, czyli 16 listopada do Holandii oficjalnie przyjedzie Święty Mikołaj. Święty Mikołaj w Holandii wygląda jednak zupełnie inaczej niż w Polsce. W tym roku przyjedzie prosto z Hiszpanii parowozem do Apeldoorn w prowincji Geldria. Tam możemy się go spodziewać około 12.00 w południe. Całe wydarzenie transmitować będzie na żywo kanał NPO 3 i NTR.

Oprócz tego, że holenderski Święty Mikołaj przyjeżdża z Hiszpanii, ma on także bardzo nietypowego pomocnika – Czarnego Piotrusia. Zazwyczaj są to osoby, pomalowane na czarno, które radośnie biegają wokół Mikołaja i rozdają dzieciom cukierki. Jednak ten pomocnik co roku generuje duże protesty, o czym piszemy na końcu artykułu.

Gdzie będzie Święty Mikołaj w Holandii 2019

16 listopada 2019

Świętego Mikołaja będziemy mogli spotkać w Apeldoorn oraz na plaży w Scheveningen w Hadze.

17 listopada 2019

Do stolicy Holandii Święty Mikołaj przybędzie około godz. 10.00. Wpłynie do Amsterdamu rzeką Amstel, a po opuszczeniu łodzi przy Maritime Museum, dosiądzie konia Amerigo i zrobi na nim rundę wokół miasta.

Tego samego dnia Sinterklaas pojawi się W Utrechcie około godz. 11.30. Pojawi się przy Ledig Erf, a następnie skieruje się ku Weerdsluis, by ostatecznie zakończyć swoją trasę na placu katedralnym Domplein.

23 listopada 2019

Kolejna szansa na spotkanie Świętego Mikołaja będzie pojawi się w sobotę 23 listopada w Delft. Sinterklaas pojawi się około południa przy Oostsingel, a następnie cały jego orszak będzie zmierzać ulicami miasta ku rynkowi.

Oczywiście, powyższy harmonogram zawiera tylko kilka miast, w których pojawi się Sinterklaas. Z uwagi na to, że jest to jedne z największych holenderskich wydarzeń to spodziewajcie się Świetego Mikołaja w niemal każdym mieście. Szczegołów musicie szukać na stronach internetowych Waszych gmin.

Protesty wokół Czarnego Piotrusia

Tradycyjnie już, jak co roku swoje protesty zapowiada grupa KOPZ – Kick Out Zwarte Pie. Uważają oni, że postać Czarnego Piotrusia jest karykaturalna, rasistowska i przypomina o niewolniczej historii Holandii. Protesty te odbywają się co roku, jednak nie widać aby wpływały na społeczeństwo, bowiem Czarny Piotruś cały czas pomaga Świętemu Mikołajowi dostarczać prezenty.

Mobile Sliding Menu