Spokojna noc w NL mimo braku jednomyślności w kwestii obostrzeń

In Aktualności, Wiadomości z Holandii

Wczoraj wieczorem ze względu na zamieszanie wokół kowidowej godziny policyjnej i wielu nawoływań w mediach społecznościowych do protestów publicznych policja wysłała na ulice dodatkowych funkcjonariuszy. Ale dodatkowe rozmieszczenie okazało się niepotrzebne – Holandia była cicha około 21:30, policja poinformowała NU.nl.

We wtorek rano sąd w Hadze orzekł, że godzina policyjna musi zostać natychmiast zniesiona, ponieważ ma niewystarczającą podstawę prawną. We wtorek wieczorem sąd odroczył wykonanie tego orzeczenia. Stało się to około 20:30, pół godziny przed rozpoczęciem godziny policyjnej.

Sąd zdecydował, że godzina policyjna obowiązuje co najmniej do piątku. Wtedy pojawi się odwołanie rządu od wtorkowego wyroku.

Policja egzekwowała godzinę policyjną we wtorek, ale ze względu na niepewność zamiast kar dawała ostrzeżenia. „Oczywiście informujemy obywateli o godzinie policyjnej, jako że nie można oczekiwać, że wszyscy będą śledzić wiadomości z godziny na godzinę” – powiedział gazecie rzecznik Nederlandse BOA Bond.

Minister Sprawiedliwości i Bezpieczeństwa Ferdinand Grapperhaus opracował ustawę nadzwyczajną, która ma wzmocnić podstawę prawną godziny policyjnej. Ustawa prawdopodobnie trafi do parlamentu w środę.

Aby dowiedzieć się więcej o codziennym życiu w Niderlandach, sprawdź nasz poradnik Jak wyjechać do Holandii.

Źródło: NL TIMES

Mobile Sliding Menu