Skojarzenia z grami

In Blog

Gry (gry dla chłopaków i gry dla dziewczyn gotowanie) kojarzą się ludziom negatywnie. Czy można to zrozumieć? Z jednej strony gry niosą za sobą sporo negatywów, ale mówienie wyłącznie o negatywach jest mijaniem się z rzeczywistością. Wystarczy mówić o grach edukacyjnych, ale wszystko po kolei.

Dlaczego gry kojarzą się ludziom negatywnie?

Zacznijmy od tego, co sprawia, że gry kojarzą się ludziom negatywnie. Jest to temat, w przypadku którego można niewątpliwie sporo powiedzieć, na początek może weźmy pod uwagę wpływ na wzrok — częste siedzenie przed komputerem nie jest dobre dla wzroku. Zresztą warto zwrócić uwagę na to, jak wiele dzieci w dzisiejszych czasach nosi okulary.

Negatywne skojarzenie może wiązać się również z brakiem aktywności ze strony dziecka. Można też do tego dodać brak kontaktu ze znajomymi.

Nie sposób też nie wspomnieć o zaniedbywaniu nauki. Stwierdzenie, że jest to częsty problem, nie powinno być niezgodne z prawdą.

Ponadto granie w gry komputerowe może skutkować uzależnieniem. Po czym poznać, że moje dziecko jest uzależnione? Wydaje się, że najlepiej zwrócić uwagę na reakcje związane z zakazem grania na komputerze. W przypadku osoby uzależnionej może pojawić się choćby agresja.

Dlaczego gry komputerowe nie powinny być oceniane wyłącznie negatywnie?

Skoro była mowa o negatywach, czas skupić się na tym, co pozytywne. Tak więc na pewno należy powiedzieć, że gry komputerowe mogą wspomagać rozwój człowieka. W jaki sposób? Co ciekawe, możliwości są różne. Bez wątpienia trzeba wziąć pod uwagę doskonalenie zdolności manualnych. Poza tym warto też podkreślić szybsze podejmowanie decyzji w prawdziwym życiu (w końcu gry niejednokrotnie wymagają szybkiego podejmowania decyzji).

Naturalnie nie wolno też zapominać o grach edukacyjnych. Gry edukacyjne nie należą do zbyt popularnych, ale nie oznacza to tego, że każdą grę można od razu określać złą. Należy też powiedzieć, że gry edukacyjne mają pewien bardzo ważny atut — można odnieść wrażenie, że wielokrotnie jest tak, iż przy grze znacznie łatwiej się skupić.

Ponadto czasami gry zmuszają do sprawdzenia znaczenia pewnych angielskich słów. Fakt ten bezsprzecznie może mieć przełożenie na naukę języka angielskiego.

Podsumowanie

Podsumowując to wszystko, co zostało powiedziane, z pełnym przekonaniem można stwierdzić, że gra grze nierówna. Gra może nieść za sobą szanse, jak i zagrożenia. Co zrobić, aby skutecznie przeciwdziałać zagrożeniom? Jednoznaczna odpowiedź jest niemożliwa, po prostu trzeba robić wszystko, aby korzystanie z gier było odpowiedzialne.

Mobile Sliding Menu