Samobójstwo kobiety, uwidacznia problem z telefonem zaufania

In Wiadomości z Holandii

W Holandii funkcjonuje specjalna linia telefoniczna, przeznaczona dla osób myślących o popełnieniu samobójstwa. Chciała z niej skorzystać młoda kobieta z Winschoten, w prowincji Groningem jednak pomimo trzykrotnej próby nie udało jej się dodzwonić. Po nieudanych próbach kobieta wysłała do swojej przyjaciółki smsa,  w którym skarżyła się że numer nie działa. Jednak jej przyjaciółka zobaczyła smsa dopiero rano i pomimo tego, że od razu do niej oddzwoniła to nikt nie odebrał. Przyjaciółka szybko się ubrała i poszła odwiedzić kobietę w jej domu, jednak nikt nie otwierał. W związku z tym na miejsce została wezwana policja, która po otwarciu drzwi znalazła ciało młodej kobiety, która odebrała sobie życie.

Czy linia zawiodła?

Linia o której mowa, nazywa się Zelfmoordpreventie i i nazywa się po prostu 113 – funkcjonuje też w internecie pod domeną 113.nl. Problem w tym, że kobieta próbowała się dodzwonić pod numer 113, który – jak czytamy na portalu nltimes.nl – podał jej psycholog. Jednak faktyczny numer linii to 0900-0113, a połączenie kosztuje pięć centów za minute.

Jak pewnie sami zauważyliście i o czym mówi ojczym nieżyjącej już kobiety, bardzo łatwo jest pomyśleć że 113 to numer linii, tak samo jak 112. W związku z tym utworzono grupę na Facebooku, która chce zwrócić uwagę na zamieszanie, związane z  numerem linii zapobiegania samobójstwom. Ojczym młodej kobiety napisał do polityków. „113 sugeruje, że jest to pogotowie i to jest mylące. Można by pomyśleć, że jest to bezpłatny numer. Ale młodzi ludzie, nie posiadający środków na telefonie nie mogą zadzwonić pod ten numer”, napisał. To nie przywróci ich córki, ale rodzina ma nadzieję, że nie dopuści do dalszych nieporozumień ze skutkiem śmiertelnym.

Organizacja 113 Zelfmoordpreventie nazwała to nieporozumienie wyjątkowo smutnym. Jednocześnie rzecznik prasowy przekazał, że od pewnego czasu próbują uzyskać numer telefonu 1-1-3 i obecnie rozmawiają na ten temat z Ministerstwem Zdrowia Publicznego.

Jak więc widzimy, organizacja 113 nie jest niczemu winna, jednak być może cała ta przykra sprawa przyczyni się do serii pozytywnych zmian.

 

Mobile Sliding Menu