Prinsjesdag 2019 w Holandii

In Aktualności, Wiadomości z Holandii

Dzisiaj jest dzień budżetu, czyli Prinsjesdag. Jest to oficjalne otwarcie roku parlamentarnego, podczas którego Król Willem-Alexander wygłosi przemówienie, a rząd przedstawi swoje plany budżetowe na przyszły rok. Poniżej przedstawiamy skrócony harmonogram.

Procesja królewska odejdzie z pałacu Noordeinde w Hadze około godziny 13.00 do Ridderzaal, gdzie przemówi król Willem-Alexander. Tradycyjna scena balkonowa, w której rodzina królewska macha publiczności z balkonu z pałacu Noordeinde, odbędzie się około godziny 14.00. Natomiast o 15:00 Minister finansów Wopke Hoekstra przedstawi walizkę z budżetem Tweede Kamer, czyli niższej izbie holenderskiego parlamentu.

Podczas gdy rodzina królewska pojedzie do Ridderzaal dopiero po południu, pierwsi fani Oranje już czekają w wybranym miejscu na trasie procesji. Oscar Meijer był pierwszym fanem, który przybył na miejsce już o godzinie 5.30 rano. Jak sam twierdzi: wie, że nie jest konieczne dotarcie tam tak wcześnie, ale i tak nie zasypia z powodu podniecenia Prinsjesdag, powiedział do prasy.

Podobnie jak w zeszłym roku, Royals udadzą się do Ridderzaal w Szklanym Wagonie zamiast w Złotym Wagonie, który jest obecnie niedostępny z powodu długotrwałych remontów.

Kolejną zabawną częścią Dnia Budżetu są czapki noszone przez kobiety-ministrów i parlamentarzystów. Tradycję tę zapoczątkowała gwiazda VVD, Erica Terpstra. Była pierwszą parlamentarzystką, która nosiła kapelusz, a następnie królowa Juliana wygłosiła przemówienie we wrześniu 1977 r. „To był przytulny, czarny kapelusz z szerokim rondem”, powiedziała NU.nl. „Studiowałem w Lejdzie; tam było zwyczajowo nosić czapkę na świąteczną okazję. Dziwnie było chodzić na otwarcie roku parlamentarnego w moim zwykłym stroju. Ponieważ to jest świętowanie demokracji. królowa.”

Jak sama przyznaje, nie spodziewała się rozpocząć tradycji, która trwa już 40 lat, ale jest z tego dumna. „To oczywiście bardzo miłe, że inicjatywa się przyjęła”, powiedziała Terpstra do gazety. „Dziwne jest to, że parada kapeluszy jest obecnie niemal nieodzowną częścią tradycji Prinsjesdag. Zauważam, że coraz więcej osób zaczyna nosić czapki na trasie”.

Mobile Sliding Menu