Praca za granicą – czy warto wyjeżdżać do innego kraju?

In Blog

Wakacje to idealny moment, aby zastanowić się nad rozpoczęciem pracy sezonowej. Wiele osób decyduje się na podjęcie zatrudnienia w kraju, a część z nich rozważa wyjazd za granicę. Czy to dobre rozwiązanie i jakie niesie ze sobą korzyści?

Co daje nam wyjazd do pracy za granicę?

Przede wszystkim zatrudnienie poza granicami naszego kraju wiążę się z rozwojem. Zbieramy dużo nowego doświadczenia, podnosimy swoje kwalifikacje, a także poznajemy nowe środowisko. Przy okazji uczymy się lub udoskonalamy nasze umiejętności językowe. Obecnie wiele ofert pracy nie wymaga znajomości języka obcego, ale będąc za granicą – jesteśmy nim otoczeni i chcąc lub nie chcąc, przyswajamy słownictwo i wyrażenia. Używamy i poznajemy język w bardziej codziennych sytuacjach, co pozwala nam przełamać bariery komunikacyjne i umożliwia porozumiewanie się z innymi.

Jednak najważniejszą kwestią, która tyczy się wyjazdu do pracy za granicę, są oczywiście wyższe zarobki. Do tego dochodzi także lepszy komfort i warunki życia w danym kraju. Najczęściej swój wyjazd motywujemy tym, że chcemy zarabiać więcej, czy nieco dorobić, np. decydując się na pracę sezonową.

Jak szukać pracy za granicą?

Najszybszym sposobem, aby znaleźć zatrudnienie za granicą, jest szukanie ofert poprzez Internet. Na portalach oraz serwisach z pracą znajdziemy wiele ogłoszeń w różnych branżach. Możemy zarówno zdecydować się na krótki wyjazd do pracy, jak i na stałe. Pracodawcy w dalszym ciągu szukają wykwalifikowanych osób – specjalistów w danych branżach. Oprócz tego poszukiwani są pracownicy do branży turystycznej. Warto podczas przeglądania ogłoszeń przyjrzeć się, co oferują pracodawcy. Niekiedy w ofertach znajdziemy, np. możliwość zakwaterowania, czy transportu. Bez problemu także możemy doszukać się ogłoszeń, gdzie wcale nie jest wymagane doświadczenie w branży, czy język obcy.

Praca sezonowa – czy warto?

Wakacje to idealny okres dla osób, które szukają zatrudnienia na krótki okres. Praca sezonowa to zazwyczaj przedział od kwietnia/maja do nawet końca września lub października. Wszystko zależy od danego zawodu. Pracodawcy w poszukują osób do szerokiej branży turystycznej, a w tym do hotelarstwa, gastronomii, czy ogrodnictwa. Najchętniej obierane sezonowe kierunki to Niemcy, Holandia, a także kraje południe, np. Cypr, Hiszpania, czy Włochy. Szczególnie ostatni z kierunków jest ciekawy ze względu na wiele sezonowych ofert związanych z turystyką, dlatego praca za granicą Włochy to może być najlepsza z opcji.

źródło zdjęcia: freepik.com

Mobile Sliding Menu