Praca w Holandii a konto w banku – lepiej mieć polskie walutowe czy holenderskie?

In Blog

Jeśli planujesz wyjechać do Holandii w celach zarobkowych, możesz zastanawiać się, czy korzystniejsze będzie założenie polskiego konta walutowego, czy otworzenie rachunku w jednym z holenderskich banków. Poznaj zalety i wady każdego z rozwiązań, aby sprawdzić, które okaże się bardziej opłacalne.

Dlaczego warto założyć konto bankowe w euro?

Jeżeli pracujesz i zarabiasz w Holandii, posiadanie konta bankowego w EUR będzie bardzo ważne. Według miejscowego prawa, każdy pracodawca musi wypłacać wynagrodzenie do kwoty pensji minimalnej na konto pracownika. Na rachunek trafiają też wszelkie dodatki płacowe. Nie warto zgadzać się na otrzymywanie wynagrodzenia w gotówce. W takich przypadkach istnieje ryzyko bycia oszukanym. Pamiętaj, że jeśli zarabiasz przynajmniej wynagrodzenie minimalne, pieniądze powinny zasilić Twoje konto bankowe. Warto otworzyć rachunek w EUR jak najszybciej, by mieć pewność, że na pewno otrzymasz pensję, na którą zapracowałeś.

Posiadanie konta w lokalnej walucie ułatwia też płacenie na zakupy w holenderskich sklepach czy opłacanie rachunków za media czy usługi. Okaże się to istotnym udogodnieniem, pozwalającym zaoszczędzić czas. Z konta w euro można również szybko i bezpiecznie wysyłać przelewy z Holandii Polski. W ten sposób przekażesz pieniądze rodzinie w kraju, zasilisz polskie konto oszczędnościowe albo opłacisz ewentualne zobowiązania finansowe takie jak abonament za telefon. Tani przelew z Holandii do Polski zlecisz na stronie https://www.easysend.pl/przelewy-z-holandii-do-polski. Pierwszy i co dziesiąty przekaz w EUR jest darmowy, za pozostałe – w standardowym wariancie – zapłacisz tylko 0,99 euro.

Holenderskie konto bankowe

Na rachunek w euro trafi Twoje wynagrodzenie, korzystając z niego, zapłacisz także za zakupy i usługi. Możesz też szybko i wygodnie zlecać przelewy z Holandii do Polski przez internet. Wszystko to sprawia, że posiadanie rachunku w euro jest niezbędne, jeśli planujesz wyjazd do pracy. Warto zastanowić się nad otworzeniem konta w holenderskim banku. Co przemawia za tym rozwiązaniem? Zakładając konto w Holandii, możesz wypłacać pieniądze ze wszystkich miejscowych bankomatów bez prowizji. Ponadto przesyłane do Ciebie środki (na przykład wypłata), szybciej pojawią się na koncie. Oprócz tego, posiadając rachunek w holenderskim banku, możesz płacić kartą w każdym punkcie, nawet za zakupy na bardzo niskie kwoty.

Polskie konto walutowe

Jeżeli zamierzasz szukać pracy przez polską agencję zatrudnienia, masz szansę skorzystać z polskiego konta walutowego. Musisz jednak wiedzieć, że nie wszyscy pośrednicy zgodzą się na to rozwiązanie. Ponadto trzeba pamiętać, że przelew z Holandii do Polski jest obsługiwany dłużej. W Niderlandach wypłaty realizuje się zwykle w każdy czwartek albo wtorek. Jeśli posiadasz konto w holenderskim banku, dostęp do zarobionych pieniędzy masz już w piątek. Z kolei w przypadku polskiego konta walutowego, środki otrzymasz dopiero we wtorek albo w środę. Polskie banki często naliczają też opłatę za wypłacanie z zagranicznych bankomatów i za wypłatę euro w polskim oddziale. Proponują także niezbyt korzystne kursy walut. Koszt obsługi przelewów i innych usług zależy od oferty instytucji. Niektóre z dostępnych wariantów rachunków mogą wydawać się bardzo atrakcyjne, na przykład jeśli bank oferuje wpłaty i wypłaty bez odsetek.

Konto w euro jest niezbędne, gdy zamierzasz mieszkać, pracować i zarabiać w Holandii. Rachunek bankowy uprości wiele formalności, zarówno tych związanych z pracą, jak i robieniem zakupów. Lepszym rozwiązaniem niż zakładanie polskiego konta walutowego okaże się posiadanie konta w Holandii. Dzięki niemu wynagrodzenie trafi do Ciebie szybciej, a pieniądze uda Ci się wypłacać bezprowizyjnie.

Mobile Sliding Menu