Poród i ciąża w Holandii

In Poród i ciąża w Holandii
kobieta w ciąży w swetrze składająca dłonie w kształt serca

Będąc w ciąży w Holandii możesz przez cały okres dziewięciu miesięcy w ogóle nie zobaczyć ginekologa, mieć robioną małą ilość badać diagnostycznych, a sam poród może odbyć się w domu. Jeśli jednak zdecydujesz się na poród szpitalu, możesz już po 3 godzinach od momentu urodzenia dziecka zostać wypisana do domu. Dziwne prawda? Taka jest holenderska rzeczywistość. Dlatego też wiele Polek decyduje się na urodzenie dziecka w Polsce. Nie jest to konieczność. Wybór należy do Ciebie. Jeśli jednak kobieta zdecyduje się na poród w Królestwie Niderlandów musi doskonale znać procedury prawa i opieki zdrowotnej.

Czy kobietą w ciąży opiekuje się ginekolog?

Opiekę nad kobietą w ciąży sprawuje położna, a nie ginekolog. Kobieta powinna poszukać położnej w pobliżu swojego miejsca zamieszkania.

Czy opieka zdrowotna jest bezpłatna?

Jest refundowana przez ubezpieczalnię z polisy ubezpieczenia zdrowotnego, które jest jak wiadomo obowiązkowe w Holandii. Zobacz też: ubezpieczenie zdrowotne w Holandii.

Czy badania uznawane za prenatalne są bezpłatne?

Niestety nie. Istnieje jednak możliwość przeprowadzenia badań prenatalnych w kierunku występowania u płodu wad wrodzonych – zespołu Downa, zespołu Edwardsa i zespołu Pataua.

Czy kobieta ma prawo przeprowadzić takie badanie podczas pierwszej wizyty?

Oczywiście, że tak. Zostanie o to zapytana przez położną lub ginekologa we wczesnej fazie ciąży. Może zdecydować się na jedno z dwóch tego typu badań.

  • zintegrowany – badanie krwi kobiety ciężarnej oraz pomiar przezierności fałdu karkowego dziecka przy pomocy badania USG
  • test NIPT (nieinwazyjny test prenatalny, bardziej skuteczny w wykrywaniu wad wrodzonych) – badanie krwi kobiety ciężarnej.

Koszt takiego badania przesiewowego wynosi 168 euro (test zintegrowany w przypadku ciąży pojedynczej) lub 175 euro (test NIPT).

Czy to prawda, że poród odbywa się w domu?

W Polsce urodzenie dziecka w domu nadal uważane jest za abstrakcję i rzadkość. Z kolei w Holandii większy odsetek kobiet korzysta z domowych porodów.

Czy kobieta może rodzić w szpitalu?

Tak jak najbardziej, kobieta ciężarna ma prawo do urodzenia dziecka w szpitalu.

Po jakim czasie kobieta może zostać wypisana wraz z dzieckiem do domu?

Może to zabrzmieć dziwnie, absurdalnie lub spowodować szok szczególnie dla Mam, które już rodziły w Polsce, ale jeśli poród przebiegał bez żadnych komplikacji kobieta może zostać wypisana wraz z dzieckiem po trzech godzinach od porodu.

Czy po porodzie kobieta może skorzystać z pomocy opiekunki poporodowej w domu? I ile trwa taka opieka?

Tak. Taka opieka przysługuje wszystkim świeżo upieczonym matkom, niezależnie od ich dochodu. Refundacja kosztów zależy jednak od wybranej polisy ubezpieczenia zdrowotnego oferowanego przez konkretnego ubezpieczyciela. Rola takiej opiekunki polega po prostu na odpowiednim przygotowaniu matki do opieki nad dzieckiem i przekazaniu wszelkich informacji rodzicielskich. Tak, aby stworzyć dziecku bezpieczne środowisko rozwoju. Bardziej jest to pomoc mająca swoje zastosowanie głównie w praktyce .Opieka poporodowa trwa od 8-10 dni.

Jak ma się poród do polisy ubezpieczeniowej? Czy wszystko jest w zupełności refundowane i czy można wystąpić np. o zwrot kosztów?

W przypadku, gdy Twoje ubezpieczenie zdrowotne zawiera tylko pakiet podstawowy, wówczas sama opłacasz część kosztów pobytu w szpitalu – tzw. wkład własny. Wszystko tak naprawdę zależy od polisy. Może nastąpić niepełny, bądź całkowity zwrot kosztów. To również zależy od ubezpieczalni. W momencie, gdy poród odbywa się w szpitalu ze względu na przeciwwskazania ze strony medycznej, wtedy kobieta nie ponosi żadnych kosztów.

Wszystko co kobieta ciężarna powinna wiedzieć o ubezpieczeniach.

  1. Pierwsze co należy zrobić to zapoznać się z polisami danych firm i wybrać najkorzystniejszą dla siebie opcję.
  2. Można, a nawet trzeba skorzystać z pomocy specjalisty w tym zakresie, lub pracownika opieki poporodowej, który doradzi jak najlepiej w tym temacie.
  3. W momencie, gdy ubezpieczenie jest opłacane przez Twojego pracodawcę, lub agencję pracy, trzeba przejść na ścieżkę swojego, prywatnego ubezpieczenia.
  4. Co jakiś czas pojawiają się zmiany dotyczące przepisów i warunków polisy należy to sprawdzać na bieżąco.
  5. Trzeba dowiedzieć się także czy nasza ubezpieczalnia ma podpisaną umowę z wybraną przez nas położną.
  6. Należy pamiętać, aby w ciągu 1 miesiąca, a najpóźniej 4 miesięcy po porodzie zgłosić dziecko do ubezpieczalni. Pozwoli to uniknąć opłaty kosztów jego opieki lekarskiej.

Mobile Sliding Menu