Ponownie otwarcie ogródków kawiarni

In Bez kategorii

Większość posłów wezwała rząd nadzorczy do rozważenia możliwości ponownego otwarcia przykawiarnianych ogródków i tarasów na ściśle określonych warunkach.

Podczas środowej debaty na temat najnowszych wydarzeń związanych z koronawirusem – w tym decyzji o ponownym otwarciu szkół średnich i przedłużeniu godziny policyjnej – posłowie wezwali ministrów do podjęcia dalszych kroków, aby pomóc branży hotelarskiej.

Pieter Heerma, przewodniczący parlamentarnej partii CDA, powiedział, że w zeszły weekend – kiedy nadeszło wiosenne słońce – sklepy z jedzeniem na wynos musiały sobie radzić z długimi kolejkami ludzi zamawiających napoje i przekąski.

„Czy nie byłoby bezpieczniej i łatwiej kontrolować, gdyby tarasy mogły się ponownie otworzyć?” – powiedział. Posłowie zgodzili się teraz, że ministrowie powinni przeanalizować opcje przed kolejną konferencją prasową 8 marca.

Burmistrzyni Amsterdamu Femke Halsema również wezwała rząd do złagodzenia przepisów dotyczących kawiarni. „Wezwałabym rząd, aby przyjrzał się otwarciu ogródków w marcu, abyśmy mogli lepiej regulować przestrzeń publiczną” – powiedziała gazecie Parool.

„Albo pomyślenie o otwartej przestrzeni, po której poruszają się ludzie, np. Zoo. Ludzie chcą widzieć innych, a najbezpieczniejszym miejscem do tego jest na zewnątrz”.

Premier Mark Rutte powiedział posłom w dalszej części debaty, że otwieranie kawiarnianych tarasów „się nie wydarzy”. Rutte powiedział, że nie byłoby to rozsądne na tym etapie pandemii.

Pomoc rządu

Rząd zgodził się również podnieść maksymalną kwotę, do jakiej firmy mogą ubiegać się o pomoc w opłacaniu regularnych rachunków, do 550 000 euro dla średnich i małych firm oraz do 600 000 euro dla dużych firm.

Właściciele sklepów mogą również ubiegać się o większą pomoc w opłacaniu niesprzedanych i składowanych produktów, których nie można sprzedać z powodu lockdownu./ źródło: Dutch News

Jak zacząć życie w Niderlandach? Sprawdź nasz poradnik Jak wyjechać do Holandii!

Mobile Sliding Menu