Pomidory holenderskie

In Blog

Czy wiecie, że pomidory kupowane w Polsce to pomidory holenderskie? Holandia bowiem należy do grona największych państw Europy, produkujących pomidory. Zajmuje się również największym na świecie eksportem nasion pomidorów. 

Pomidory ponadczasowe

Jak zapewne można się domyślić, w dzisiejszym handlu żywności najważniejsza jest trwałość. Produkcja pomidorów jest skupiona więc na przedłużaniu okresu przechowywania, na czym niestety czasem cierpi smak. I choć niejednokrotnie możemy usłyszeć od naszych dziadków czy nawet rodziców, że kiedyś pomidory smakowały lepiej – ich smak był głębszy, soczysty i naturalny – to jednak pomidory nadal są chętnie kupowane i stanowią nieodzowny element codziennego jadłospisu, nie tylko w Polsce.

Holandia krajem pomidorów

Holandia najczęściej kojarzona jest z tulipanami, serami, ale zapomina się, że to właśnie z Niderlandów pochodzą pomidory, które znajdują się w polskich sklepach i domach. I choć najwięcej pomidorów na świecie produkuje Meksyk (Holandia zajmuje drugie miejsce) to Holandia jest przecież największym w świecie eksporterem pomidorów. Najprawdopodobniej więc kupowane przez nas pomidory to holenderskie pomidory lub takie, które pochodzą z holenderskich nasion. Przykładowo, w 2016 roku z Holandii zostało wyeksportowane aż 1,12 milionów ton pomidorów, co przekłada się na koszt 1,63 milionów euro! Produkcja pomidorów angażuje ogromną ilość energii elektrycznej oraz gazu. Pozwala to odpowiednio oświetlić oraz ogrzać szklarnie. W większości supermarketów spotkać możemy tzw. holenderskie pomidory szklarniowe. Są to często pomidory na gałązce. Trzeba przyznać, że wyglądają bardzo ładnie i naturalnie, przez co klienci mają wrażenie, że są to bardzo dobre, świeże warzywa, z czym – biorąc pod uwagę eksport nastawiony na jak największe korzyści handlowe – może być różnie. Nawet Niemcy swego czasu nazwali holenderskiej pomidory mianem: „Wasserbombe”, co oznacza „wodne bomby”. No cóż, być może nie bez powodu Holendrzy nie są specjalnymi smakoszami pomidorów.

Pomidor niejedno ma imię

Ogólnie rzecz biorąc z pewnością nie jest naszym celem zniechęcenie do pomidorów, które przecież generalnie są bardzo lubiane. Warto jednak wiedzieć po jakie pomidory sięgać i znaleźć te swoje ulubione. Wśród dobrych holenderskich pomidorów wymienia się następujące gatunki: Delicious, Heinz 1350, Moneymaker, Roma VF czy też Silver Fir Tree. Nic, tylko próbować, szukać i smakować! A może warto zakupić holenderskie nasiona i uprawiać własne pomidory?

Mobile Sliding Menu