Polska telewizja przez Internet w Holandii? Z VPN to możliwe

In Blog

Do Holandii wyprowadziło się wielu Polaków. Wielu z nich mieszka tam na stałe i nie planuje szybko wracać do kraju. Co jednak, kiedy chcemy oglądać polską telewizję w Holandii? Zazwyczaj natkniemy się na informacje o błędzie lub blokadzie. Nie mamy adresu IP z Polski i jesteśmy blokowani. Ale jest na to sposób!

W ostatnich latach w Polsce pojawiło się bardzo wiele ciekawych platform VOD, w których można oglądać filmy i seriale. Polskie i zagraniczne. Większość osób coraz mniej czasu spędza na oglądaniu ich przed telewizorem i wybiera komputer i internet. Player, Ipla, WP Pilot czy TVP oferują naprawdę ciekawe programy, filmy i seriale które można oglądać w dowolnym czasie. Jednak w Holandii dostęp do nich jest ograniczony.

Czy da się oglądać polskie VOD w Holandii?

Są dwa dobre sposoby, żeby oglądać polskie programy i seriale w Holandii, z czego jeden dostępny jest od zeszłego roku. Oto one.

Częściowe zniesienie blokad regionalnych w UE w 2018 roku sprawiło, że od tego czasu osoby, które posiadają wykupiony abonament w usługach VOD mogą z niego korzystać podczas krótkiego pobytu w krajach Unii. Wzorowano się na zniesieniu roamingu w telefonii komórkowej. Założenie było takie, że przy wyjeździe na wakacje czy w delegację do innego kraju, mieszkańcy UE będą mogli korzystać ze swoich usług. Jak się łatwo domyślić ma to wiele ograniczeń i limitów. 

Przede wszystkim nie dotyczy usług darmowych – czyli tych, które utrzymują się np. z reklam lub są nadawcami publicznymi. Dlatego np. transmisje w TVP Sport są zablokowane w innych krajach. Jest to dość uciążliwe, ale możliwe że w najbliższej przyszłości ulegnie to zmianie.

Wymaga to również weryfikacji miejsca zamieszkania. Każdy serwis VOD ma inną politykę i sposoby w tym zakresie. Trzeba np. przesłać skan rachunku za prąd czy jakiegoś dokumentu.

Inny sposób – zmiana IP przez VPN

Drugi sposób, to zmiana adresu IP. Jest taka usługa, która nazywa się VPN i wiele osób mogło już kiedyś o niej słyszeć. Jedną z jej funkcji jest możliwość wyboru i zmiany adresu IP. Mając polskie IP za granicą można wtedy oglądać bez przeszkód i problemów serwisy VOD tak, jakbyśmy byli w kraju.

Korzystanie z VPN jest bardzo proste. Wymaga zainstalowania specjalnego programu na komputerze (albo telefonie) i wybrania w nim polskiego serwera VPN. Spowoduje to, że nasze IP zmieni się i będąc w Holandii będziemy korzystać z internetu tak jak w Polsce. Programy VPN są bardzo proste w obsłudze, gdyż są projektowane tak, żeby każdy użytkownik sobie z nimi poradził.

Zmiana IP to nie jedyna korzyść, jaką można mieć z usług VPN. Na co dzień używa się ich do zwiększenia bezpieczeństwa w sieci (np. w czasie korzystania z sieci WiFi), ochrony prywatności czy obejścia cenzury internetu. Są to usługi używane przez wiele osób na całym świecie, w tym w Polsce.

Można również trafić w internecie na darmowe usługi VPN, ale trzeba na nie mocno uważać i dokładnie sprawdzić zanim zdecydujemy się na ich zainstalowanie i uruchomienie.

Mobile Sliding Menu