Według danych Statistics Netherlands (CBS) ilość zielonej energii pochodzącej z parków wiatrowych, biomasy i paneli słonecznych wzrosła w Holandii w ubiegłym roku o 40 procent.
Największy wzrost – o prawie 50 procent – odnotowano w produkcji energii z paneli słonecznych. W 2019 roku z paneli słonecznych pochodziło 5,3 miliarda kWh. W 2020 roku liczba ta wzrosła do 8,1 miliarda kWh. Całkowita moc paneli słonecznych wzrosła z 3 tysięcy megawatów do nieco ponad 10 tysięcy megawatów. Obecnie w Holandii można znaleźć do 37 milionów paneli słonecznych.
„Niezwykły wzrost”, mówi Cor Pierik z CBS dla NOS. „Zwykle powiedzielibyśmy, że energia wiatrowa wzrosła nagle o 30 procent, ale energia słoneczna wykazała jeszcze większy wzrost. Energia słoneczna wyraźnie nadrabia zaległości ”.
Energia wiatrowa nadal pozostaje liderem w produkcji zielonej energii – na poziomie 45%, pochodzącej głównie z dwóch nowych parków wiatrowych w Borssele i na wybrzeżu Zeeuw. Całkowita moc parków wiatrowych wzrosła z 600 do 4100 megawatów. Biomasa stanowi 29 procent całej wytwarzanej energii odnawialnej, a 26 procent przypada na energię słoneczną.
Bieżące debaty na temat przejścia na bardziej zrównoważone metody produkcji energii w Holandii koncentrują się głównie na zwiększaniu wydajności energii słonecznej. Brak miejsca i zakłócenie różnorodności biologicznej w pobliżu parków słonecznych to trudności związane z instalacją większej liczby paneli słonecznych.
Aby nie ingerować w ekosystem, jak podaje Narodowy Program Regionalnej Strategii Energetycznej (OZE), preferowaną opcją byłoby umieszczenie paneli słonecznych na dachach. Dylemat polega na tym, że właściciel budynku nie zawsze jest osobą faktycznie mieszkającą w domu. Oszczędności na rachunku za energię trafiłyby zatem do użytkownika, a nie do właściciela, który zainstalował panele słoneczne.
Wszystkie takie kwestie można rozwiązać, ale „wymaga to aktywnych działań rządu, który podejmuje widoczne działania na wszystkich szczeblach władzy, aby przyspieszyć instalację paneli słonecznych na dachach” – mówi Pierik./ źródło: NL TIMES
Sprawdź nasz poradnik Jak wyjechać do Holandii!