Oudergesprek – rozmowa w szkole dziecka

In Darmowy kurs języka holenderskiego

Koniec sierpnia to początek roku szkolnego w Holandii i standardowo odbywają się pierwsze rozmowy z rodzicami. Tzw. rozmowy zapoznacze lub ‘po-wakacyjne’. W ciągu roku również odbywają się tzw. wywiadówki w cztery oczy bądź zwyczajne rozmowy o postępach dzieci. Jak sobie radzicie w takiej sytuacji?

Czy Wasz holenderski pozwala na swobodną komunikację? Poniżej przedstawiamy podstawowe zwroty po holendersku i polecamy ćwiczenie ich na głos. Słuchaj-zrozum-powtarzaj-mów!

 

Oryginał

– Goedemiddag juf!

– Dag mevrouw Kowalska, hoe gaat het met u?

– Het gaat goed , en hier in de klas?

– Het gaat prima in de klas, dank u.

– Gaat het alles goed met mijn dochter?

– Ja, Anna doet het hartstikke goed. Zij is heel lief en werkt heel hard. Zullen we haarzelf vragen wat ze van school vindt? Anna, kun je vertellen wat je het leukst vindt op school?

Alles is eigenlijk leuk, maar het leukste is rekenen. Ik vind sommen tot 20 heel makkelijk. En de enige wat wel moeilijk is, vind ik de Tafel van 2.

– Nou, fijn om te horen Anna. En met je vrienden heb je het ook goed?

– Ja, ik vind mijn klas super leuk.

– Ontzettend bedankt en graag hoor ik het van u als er nog iets te bespreken valt. En nu gaan wij naar huis. Zeg gedag tegen de juf, Anna.

– Dag juf! Tot morgen!
– Ja hoor, tot morgen Anna!

 

Tłumaczenie:

– Dzień dobry Proszę Pani!

– Dzień dobry Pani Kowalska, co u Pani słychać?

– Wszystko w porządku, a u Pani (tutaj w klasie)?

– Wszystko dobrze (w klasie), dziękuję.

– U mojej córki też wszystko w porządku?

– Tak, Anna świetnie sobie radzi. Jest przesympatyczna i dobrze się uczy (pracuje). Może zapytamy co myśli o szkole? Aniu, czy możesz powiedzieć nam, co jest najfajniejsze w szkole?

– Właściwie to wszystko jest fajne, ale najfajniejsze jest liczenie. Dodawanie do 20-tu jest bardzo proste. Jedyna rzecz, która jest trudna to tabliczka mnożenia przez 2.

– Wspaniale Aniu, a jak tam z Twoimi kolegami i koleżankami, też Ci się podoba?

– Tak, moja klasa jest super fajna.

– Serdecznie dziękujemy i proszę da¢ znać, jeśli będzie jeszcze coś do omówienia. Idziemy już do domu. Aniu, powiedz do widzenia do Pani nauczycielki.


– Do widzenia prosze Pani, do jutra!

– Tak, do jutra Aniu!

Słuchaj-zrozum-powtarzaj-mów! To niezawodna metoda nauki języka. To praca na krótkich tekstach wraz odsłuchiwaniem nagrań. Kolejnym krokiem jest nagrywanie siebie samego, a następnym komunikowanie się ‘w realu’ i ciągłe szlifowanie, doskonalanie gramatyki. Chcesz się dowiedzieć więcej, skontaktuj się ze Panią Natalią.

Mobile Sliding Menu