Mieszkania socjalne w Holandii

In Mieszkanie
Przykładowe wnętrze mieszkania socjalnego w Holandii

Nie zarabiasz dużo? Przebywasz legalnie w Holandii? Cierpliwość jest Twoją mocną cechą? Odpowiedziałeś trzy razy tak? Zacznij już dziś ubiegać się o mieszkania socjalne w Holandii. Nie jest to skomplikowane czy też drogie, a w przyszłości może Ci przynieść tylko korzyści.

Możesz zaoszczędzić w skali miesiąca nawet 500 euro! Dla przykładu: pan Kowalski płaci 900 euro czynszu miesięcznie, a pani Nowak 400 euro – mimo że mieszkają w mieszkaniach o podobnym metrażu w tej samej części miasta. Jak widać oszczędność jest naprawdę spora! W tym artykule odpowiemy na wszystkie pytanie związane z mieszkaniami socjalnymi w Holandii.

Kto może dostać mieszkanie socjalne?

Nie musisz być rodowitym Holendrem czy Holenderką, aby dostać mieszkanie socjalne. Jako obywatel pochodzący z Polski i legalnie przebywający w Królestwie Niderlandów również możesz się o nie ubiegać. Głównym kryterium w zakresie przyznawania mieszkań jest wysokość zarobków. Zarządzające mieszkaniami korporacje muszą 90 % mieszkań przyznać osobom (parom/rodzinom) z rocznymi dochodami brutto do 34,678 euro (2014 r.).
Jeśli zarabiasz 3000 czy 4000 euro brutto miesięcznie, to niestety zapomnij o mieszkaniu socjalnym. Jeśli jednak – jak u większości Polaków w Holandii Twoje miesięczne dochody brutto wynoszą np. 1,500 i nie przekraczają 2,500 euro brutto, to spokojnie możesz się ubiegać o tego typu mieszkanie.

Gdzie trzeba się zgłosić?

Mieszkania socjalne przyznawane są w Holandii przez korporacje mieszkaniowe Jest ich bardzo dużo na rynku nieruchomości w każdej gminie.
Jak mogę się dowiedzieć o funkcjonowaniu takiej korporacji w moim regionie?
To prostsze niż myślisz! Wystarczy wpisać w wyszukiwarce Google nazwę miejscowości i słowo „woningcorporaties”( korporacje mieszkaniowe) czy „sociale huurwoning” (mieszkanie socjalne).

Czy zapisanie się do tego typu korporacji jest płatne?

Przeważnie tak. Rejestracja na stronie przydzielającej mieszkania socjalne w Amsterdamie woningnetregioamsterdam.nl kosztuje około 50 euro. To wszystko po raz kolejny zależy od gminy, w której mieszkasz. W niektórych prowincjach zalogowanie się na tego typu stronie jest darmowe. Jeśli w ciągu roku nie uda Ci się przysłowiowo „ wyklikać ” interesującego Cię mieszkania za każdy kolejny rok musisz zapłacić ponownie 10 euro.
Jak długo czeka się na mieszkanie socjalne ?
To najczęściej zadawane pytanie na które tak naprawdę nikt nie zna konkretnej odpowiedzi. Korporacje stosują bowiem system punktowy, w którym określone punkty zdobywane są nie tylko poprzez zapisanie się do korporacji, ale np. poprzez meldunek w danej gminie. Korporacje publikują regularnie np. raz w tygodniu na stronach internetowych krótkie opisy zwolnionych i dostępnych mieszkań.

Co zawiera opis takich mieszkań?

W takim opisie znajduje się przeważnie adres, ilość pomieszczeń i metrów kwadratowych, opis danej okolicy, wysokość czynszu, plan mieszkania i co najważniejsze dla nas potencjalnego nabywcy- zdjęcia. Będąc osobą zarejestrowaną w korporacji możesz też regularnie logować się na stronie z mieszkaniami, oraz przeglądać oferty i korzystać ze swojego przywileju- czyli reagować.

Jak duża jest moja szansa na pozyskanie mieszkania socjalnego?

Im dłużej jesteś zarejestrowany na stronie, tym wyższa będzie Twoja pozycja na liście kandydatów ubiegających się o mieszkanie i szansa na jego otrzymanie.

Czy to prawda, że im większe miasto czeka się dłużej na mieszkanie?
Tak to prawda. W większych i bardziej popularnych miastach takich jak np. Amsterdam, czy Utrecht może to potrwać nawet kilka miesięcy, albo kilka lat.

Czy nie da się przyspieszyć tej procedury?

Teoretycznie tak, w praktyce bywa naprawdę różnie jak to w życiu. Część tych mieszkań przyznawanych jest osobom, które ze względu na specyficzną sytuację nie mogą długo czekać Dotyczy to wyjątkowych sytuacji danej osoby. np. niepełnosprawność, choroba, wielodzietna rodzina. Jest też druga strona medalu- droga losowania. Czasami czekanie na mieszkanie może wiązać się z dużą frustracją, a okres oczekiwania wtedy znacznie jak na złość wydłuża się. W przypadku losowań nie ma znaczenia jak długo jesteś zapisany w danej korporacji. Każdy ma takie same szanse, nie ma wtedy znaczenia, że funkcjonujesz jako 5- letni użytkownik, czy jako 2- miesięczny. Komputer losowo ustala kolejność. Jeśli przykładowo numer 1 zrezygnuje, szansa na dostanie mieszkania przechodzi automatycznie do numeru 2, itd. Mimo że mieszkania przyznawane w drodze losowania są często mniej atrakcyjne czy droższe niż pozostałe, to i tak kandydatów nie brakuje. Tu decyzję podejmuje szczęście.

Czy mogę zapisać się do korporacji w innym regionie Holandii?

Istnieje taka możliwość. Jeśli przykładowo mieszkasz w rejonie Limburgii, a jesteś zainteresowany w przyszłości mieszkać w Utrechcie musisz się zalogować jak najszybciej na stronie korporacji. Musisz jednak w momencie wylosowania mieszkania udowodnić, że faktycznie przenosisz się w dany region, chociażby ze względów ekonomicznych.

Uwaga! Najważniejszy punkt o którym wielu z nas zapomina: Zawsze! Należy uważnie zapoznać się z zasadami przyznawania mieszkań przez korporację do których się zapisujemy. W każdej gminie może funkcjonować inny, wewnętrzny regulamin.

Mobile Sliding Menu