Lotniska w Holandii

In Poradnik turystyczny

Lubisz podróżować po świecie? Mieszkasz w Holandii lub planujesz lot do kraju tulipanów? Dowiedz się które lotniska w Holandii będą dla Ciebie najlepsze! Dla wszystkich pasjonatów podróży oraz wszystkich tych, których ulubionym środkiem transportu jest samolot, przedstawiamy listę holenderskich lotnisk. Wiedza ta pomoże nam wybrać odpowiedni lot oraz port lotniczy, w zależności od naszego miejsca zamieszkania bądź też miejsca, do którego chcemy się udać. No to zaczynajmy!

Amsterdam Schiphol (AMS)

Port lotniczy Amsterdam-Schiphol to największe lotnisko w Holandii. Leży 3 metry pod poziomem morza, na obszarze dawnego jeziora, a obecnie depresyjnym terenie nadmorskim w jednej z gmin Holandii Północnej, Haarlemmermeer. Lotnisko zostało wybudowane w 1917 roku. Od lat 40. natomiast port lotniczy w Amsterdamie ulega stałej modernizacji i rozbudowie. Obsługuje kilkadziesiąt różnych linii lotniczych.

Eindhoven (EIN)

Lotnisko znajdujące się w Eindhoven, w przeciwieństwie do tego z Amsterdamu, umieszczone jest stosunkowo wysoko, bo aż 74 m. n.p.m. Drugie co do wielkości lotnisko w Holandii. Jest zarazem lotniskiem cywilnym oraz wojskowym. Obsługuje takie linie lotnicze, jak: Air France, Arkefly, Ryanair, transavia.com czy Wizz Air. Od centrum miasta oddalone jest jedynie o 14 km.

Groningen (GRQ)

Port lotniczy Groningen-Eelde znajduje się w małej miejscowości Eelde, znajdującej się około 11 km od Groningen. Eelde to nieduże miasteczko w prowincji Drenthe, w gminie Tynaarlo. Lotnisko w tym miejscu zostało otwarte w 1931 roku. Posiada tylko jeden terminal pasażerski. Od 1958 roku jest lotniskiem obsługującym loty międzynarodowe. Obecnie można się z niego dostać do państw europejskich oraz do Turcji.

Maastricht / Akwizgran (MST)

Port lotniczy Maastricht-Aachen to nieduże lotnisko, znajdujące się w Beef – miejscowości leżącej na północ od Maastricht. Ma głównie charakter regionalny i obsługuje zaledwie 4 linie lotnicze. W jego ofercie znajdziemy podróże krajowe i zagraniczne.

Rotterdam (RTM)

Lotnisko w Rotterdamie znajduje się tylko 6 km od centrum Rotterdamu oraz około 20 km od Hagi. Jest więc doskonałą opcją dla podróżujących do dwóch dużych i ważnych holenderskich miast. Corocznie z lotniska korzysta miliona pasażerów.

Twenthe (ENS)

Lotnisko, którego pełna nazwa brzmi Port lotniczy Enschede Twente, znajduj się 6 km na północ od miasta Enschede, położonego we wschodniej Holandii, w prowincji Overijssel, bardzo blisko granicy niemieckiej.

Mobile Sliding Menu