Koniec papierosów w hotelach i lokalach gastronomicznych.

In Wiadomości z Holandii, Zdrowie

Pokoje dla palących w pubach i restauracjach zostały definitywnie zakazane w orzeczeniu Sądu Najwyższego. Chociaż w 2008 r. palenie zostało zakazane w placówkach gastronomicznych w Holandii – wyjątek stanowiły jedynie małe pokoje dla palących.

Jednak organizacja Clean Air Nederland (CAN), sprzeciwiająca się paleniu w przestrzeni publicznej, zarzuciła rządowi że takie rozwiązanie łamie warunki umowy ze Światową Organizacją Zdrowia.

Sędziowie sądu apelacyjnego orzekli, że kawiarnie i bary powinny zamknąć pokoje dla palących w lutym 2020 roku, a wyrok ten został teraz podtrzymany w sądzie najwyższego sądu w Holandii.

Jednak w obliczu ostrego sprzeciwu branży hotelarskiej, młodszy minister zdrowia Paul Blokhuis początkowo mówił o dwuletnim okresie karencji na początku tego roku, ale teraz zamierza spotkać się z przedstawicielami już w październiku, aby „jak najdokładniej wyjaśnić konsekwencje wyroku”.

CAN podobno jest zadowolony z wyroku. „Przestrzeń dla palących promuje kulturę palenia, a tego właśnie nie chcemy. Robimy to z myślą o młodszym pokoleniu” – powiedział w oświadczeniu dla NOS. Ale grupa branży hotelarsko-gastronomicznej KHN – która zagroziła wielomilionowym roszczeniem o odszkodowanie przeciwko rządowi – opisała to jako „policzek dla właścicieli hoteli” i powiedziała, że taka zmiana, wpłynie to na 7 000 miejsc. Dodatkowo sugerują, że na skutek tych zmian palacze będą po prostu palić na zewnątrz na ulicy, powodując hałas i potencjalną uciążliwość.

Więcej na ten temat znajdziesz tutaj: „papierosy w Holandii

Będziemy informowali Was w tym temacie na bieżąco.

Mobile Sliding Menu