Kolejne firmy przenoszą się do Holandii

In Wiadomości z Holandii

W związku z Brexitem, brytyjskie firmy podniosły inwestycje w Holandii ponad pięciokrotnie od czasu referendum w tej sprawie w 2018 r., Bazując na nowych obliczeniach holenderskiej agencji statystycznej CBS w 2016 r. brytyjskie koncerny międzynarodowe zainwestowały w Holandii 14 mld EUR, a w ubiegłym roku wartość inwestycji wzrosła do 80 mld EUR. CBS powiedział, że dzięki temu Wielka Brytania jest największym inwestorem zagranicznym w Holandii.
Z kolei holenderskie firmy wycofują swoje inwestycje z Wielkiej Brytanii. Wynika to z faktu, że wystąpienie Wielkiej Brytanii z UE sprawia, że tamtejszy rynek przestaje być atrakcyjny dla inwestorów z Holandii.
Pomimo trudności związanych z Brexitem, Holandia widzi w tym szansę na pozyskanie nowych firm, które przeniosą swoją działalność z Wielkiej Brytanii do kraju tulipanów. Jednak póki co, efekty tych działań są mało zadowalające – jak na razie udało się przyciągnąć tylko 98 nowych firm, z których żadna nie jest znana, a większość z nich dotyczy małych biur.
Rzecznik holenderskiego banku centralnego, który przekazał dane do CBS, powiedział Financieele Dagblad, że większość inwestycji – 30 mld euro – została dokonana w ostatnim kwartale. Było to spowodowane przede wszystkim przeniesieniem jednej międzynarodowej firmy, jednak nie podano jej nazwy.
Tymczasem minister handlu Sigrid Kaag wyraziła rozdrażnienie z powodu braku ruchu w rozmowach w sprawie Brexitu. „W pewnym momencie wystarczy”, powiedziała Financieele Dagblad w wywiadzie. „W tym momencie pewność pogarszającej się sytuacji jest lepsza niż utrzymywanie się niepewności bez nowej perspektywy.” Najnowsze wydarzenia w Londynie są „niewiarygodne”, a szkody, które powodują, są „dramatyczne”.

Źródło: DutchNews.nl:

Mobile Sliding Menu