Jeżeli trafiłeś na ten artykuł, to zapewne zastanawiasz się jakie mieszkanie w Holandii wybrać. Czy zaryzykować losowych współlokatorów w mieszkaniu agencyjnym czy może samemu wybrać sobie domowników i wynająć jakiś ładny pokój? A może najlepiej postawić na niezależność i wynająć kawalerkę lub małe mieszkanie? W tym tekście postaram się odpowiedzieć na te i inne pytania.
Kiedy wybrać mieszkanie agencyjne
Jeżeli jesteś pierwszy raz w Holandii, powinieneś zamieszkać poprzez zatrudniającą Cię agencję, dlaczego? Jedziesz po raz pierwszy do obcego państwa, państwa w którym wszystko jest zupełnie inne niż w Polsce. W Holandii obowiązują inne zachowania, inna kultura jazdy, inne przepisy. Obowiązuje tutaj zupełnie inne prawo, porozumiewasz się w innym języku, a każda potrawa smakuje zupełnie inaczej. Przy tak wielu nowych doświadczeniach wiązanie się na dłuższy okres umową o mieszkanie może okazać się strzałem w stopę. Po kilku tygodniach od przyjazdu może okazać się że wszystko w Holandii Cię denerwuje, a Ty powoli zaczynasz nienawidzić tego kraju. Może okazać się że praca którą wykonujesz przestała Ci odpowiadać (z powodów zarobków, atmosfery, choroby) i chcesz wrócić do domu. W takiej sytuacji gdy mieszkasz przez agencję, wypowiadasz umowę i wracasz do Polski – po problemie. Oczywiście musisz pamiętać o tym, że mieszkanie z przypadkowymi osobami i bycie całkowicie zależnym od pracodawcy ma swoje plusy i minusy (o których możesz przeczytać tutaj).
Kiedy wynająć pokój
Jeżeli jesteś w Holandii już jakiś czas, panujący tu klimat Ci odpowiada i chcesz zostać na dłużej możesz zastanawiać się nad wynajęciem pokoju. Pamiętaj jednak o tym, że agencje pracy dość krzywo patrzą, na takie wyprowadzki- mieszkając w ich mieszkaniu wiedzą że jesteś od nich w pełni zależny (i mogą to wykorzystywać), a dodatkowo płacąc agencji za lokum dajesz jej sporo zarobić. Jeżeli zdecydujesz się na wyprowadzkę z mieszkania agencyjnego koniecznie przeczytaj swoją umowę pod tym kątem. Zazwyczaj agencję wymagają jakiegoś gigantycznego okresu wypowiedzenia (np. 2 miesiące) lub uzyskania od nich zgody na taką wyprowadzkę! Decydując się na samodzielne zamieszkanie musisz liczyć się z możliwością utraty pracy oraz z faktem że sam będziesz musiał dojechać do pracy. Bardzo ważne jest by umowę wynajmu pokoju dało się wypowiedzieć!! Więcej o wynajęciu pokoju przeczytasz tutaj.
Kiedy wynająć mieszkanie
Decydując się na wynajęcie własnego mieszkania musisz mieć dość spore oszczędności (najlepiej równe wysokości trzy miesięcznego czynszu) oraz stały kontrakt w pracy. W przeciwnym razie narażasz się na ogromne trudności. Własne mieszkanie to nowe większe koszty, które musimy płacić co miesiąc. Holendrzy tak formułują umowy, że nie możemy ich zerwać przed upływem roku, a później jedynie po wcześniejszym kilkumiesięcznym okresie wypowiedzenia. Wyobraź sobie sytuację w której tracisz pracę lub jesteś do niej niezdolny. Wyobraź sobie sytuację że tracisz pracę, a nową znajdujesz oddaloną o godzinę drogi. Bez stałego kontraktu lub dużych oszczędności znajdziesz się w naprawdę paskudnej sytuacji. Więcej o mieszkaniach w Holandii znajdziesz tutaj.
Na zakończenie
Przyjeżdżając do Holandii powinniśmy mierzyć siły na zamiary. Wiem że wizja mieszkania z przypadkowymi ludźmi i współdzielenia z nimi kuchni, łazienki i toalety może być straszna. Wiem że pierwszymi wypłatami można się zachłysnąć i nie wiedzieć na co je wydawać. Warto jednak zacisnąć zęby i wytrzymać niż ładować się w ciemno w wielomiesięczne umowy które mogą kosztować nas wiele pieniędzy i wiele siwych włosów.