[Artykuł zewnętrzny]
Oglądanie telewizji w internecie staje się coraz popularniejsze — zarówno media narodowe, jak i Polsat i TVN oferują szeroką gamę programów, które można oglądać online. Taką możliwość szczególnie cenią sobie osoby mieszkające poza granicami naszego kraju, gdzie nie ma sygnału polskiej telewizji. Niestety nie zawsze oglądanie telewizji online jest możliwe, z uwagi na ograniczenia geolokalizacyjne. Czy jest możliwe ich obejście i cieszenie się polską telewizją zza granicy?
Dlaczego oglądanie polskiej telewizji za granicą nie zawsze jest możliwe?
Mimo że jest wiele chętnych osób na oglądanie polskiej telewizji za granicą, stacje telewizyjne są niezbyt zainteresowane tą grupą klientów. Dlaczego?
- W dużej mierze wynika to ze sposobów, w jaki są one finansowane. Stacje telewizyjne większość swoich dochodów czerpią z reklam, które kierowane są głównie do polskiego odbiorcy. Firmy decydujące się na wykupywanie bloków reklamowych działają przede wszystkim na terenie Polski i nie są zbytnio zainteresowane reklamowaniem swoich produktów poza jej granicami.
- Z drugiej strony przyczyną, przez którą stosowane są blokady oparte o geolokalizację, są kwestie licencyjne i uprawnienia do transmitowania wydarzeń sportowych. Na niektóre z powszechnie dostępnych transmisji w Polsce, jak np. mistrzostw Świata w piłce nożnej, czy mistrzostw Europy w innych krajach licencję posiadają potężne korporacje, które pobierają opłaty za prawa do ich oglądania. Przykładem jest np. brytyjski Sky Sport czy BT TV, których transmisje można oglądać wyłącznie za opłatą i które mają wyłączne prawo do transmitowania tych wydarzeń na terenie wysp brytyjskich.
- Jeszcze innym powodem, dla którego nie możemy oglądać zwłaszcza publicznej telewizji, poza Polską są kwestie związane z abonamentem. Telewizja Polska swoją ofertę programową przygotowuje zwłaszcza dla osób opłacających abonament radiowo-telewizyjny. Osoby mające stały adres zamieszkania poza naszym krajem z zasady nie opłacają abonamentu. Niestety, takie ograniczenia dotykają również osób czasowo przebywających poza granicami.
Czy da się obejść blokady regionalne i oglądać polską telewizję za granicą?
Na szczęście istnieją działające sposoby na obejście tych dziwnych ograniczeń i skorzystanie z oferty polskiej telewizji poza granicami Polski. Jednym z najpopularniejszych i najczęściej wybieranych rozwiązań, którego opis znajdziemy w artykule „Jak oglądać polską telewizję za granicą” na TopVPN.pl jest skorzystanie z wirtualnej sieci prywatnej (VPN), która przekierowując ruch przez swoje serwery, pozoruje naszą lokalizację na terenie wybranego kraju. Korzystając z oferty VPN znajdującego się na terenie Polski, możemy pozorować, że znajdujemy się w Polsce, dzięki czemu wszystkie usługi, zarówno VOD, jak i telewizji online będą działały w normalny sposób, dokładnie tak samo, jak w przypadku osób znajdujących się na obszarze RP. Dobrej jakości VPN nie wpływa również na szybkość przesyłu danych, pozwalając na oglądanie programów nawet w jakości FullHD. Wpływa ponadto pozytywnie na poziom naszego bezpieczeństwa w sieci, uniemożliwiając nieupoważnionym osobom do przeglądania wysyłanych i odbieranych pakietów, jak również ukrywając, z jakimi serwisami aktualnie się łączymy.
Jaki VPN wybrać?
Decydując się na wykorzystanie VPN’a możemy poczuć się nieco przytłoczeni mnogością opcji i ofert, jakie można znaleźć w internecie. Wiele osób przy wyborze kieruje się przede wszystkim ceną – nie brakuje nawet bezpłatnych ofert. Czy warto kierować się wyłącznie ceną? Analizując warunki, na jakich świadczą swoje usługi bezpłatne serwisy tego typu, łatwo można zauważyć, że ich funkcjonalność jest bardzo ograniczona, a przepustowość niewielka, przez co nie może być mowy o wygodnym oglądaniu telewizji online. Ponadto większość z darmowych serwisów gromadzi bez naszej wiedzy ogromne ilości danych na nasz temat, które następnie wykorzystywane są w celach reklamowych (informują o tym w regulaminie, ale mało kto go czyta). Kolejną wadą takich rozwiązań jest fakt, że baza serwerów jest bardzo ograniczona w porównaniu do płatnych usług, a większość z nich nie znajduje się na terenie Polski, co uniemożliwia korzystanie z oferty VOD lub telewizji internetowej.
Dlatego, mimo iż większość z nas niechętnie za cokolwiek płaci w internecie, warto rozważyć wybór płatnych opcji. Dzięki nim możemy skorzystać z nielimitowanej, w pełni anonimowej usługi, która zapewni nam szeroką bazę serwerów do wyboru (możemy wybrać również Polskę). Takie połączenie będzie ponadto bardzo szybkie, wykorzystujące najnowocześniejsze rozwiązania kryptograficzne (np. OpenVPN o otwartym kodzie) i będziemy mogli skorzystać z bezpiecznego połączenia na kilku urządzeniach równocześnie.
Jak zacząć?
Szeroki wybór VPN, spełniających wszystkie powyższe kryteria znajdziemy w rankingu VPN na TopVPN.pl. Dlatego właśnie od tej lokalizacji warto rozpocząć poszukiwania najlepszej oferty. Znajdziemy tam ofertę pięciu najlepszych sieci wirtualnych. Warto zapoznać się z ofertą każdej z nich. Najlepsze ceny możemy uzyskać, wykupując i opłacając ochronę na 36 miesięcy. Przy czym nie musimy obawiać się, że będziemy rozczarowani — wszystkie gwarantują 30-dniowy zwrot pieniędzy, w przypadku rozczarowania.
Po wybraniu najlepszej dla nas opcji musimy przejść przez formularz rejestracyjny. Będziemy kolejno poproszeni o podanie:
- swoich danych, niezbędnych do założenia konta,
- detali dotyczących naszej karty kredytowej lub debetowej,
- następnie, po uiszczeniu płatności, uzyskamy możliwość pobrania specjalnej aplikacji, dzięki której możliwe będzie nawiązanie połączenia z internetem, za pośrednictwem VPN.
Możemy ściągnąć aplikację zarówno na systemy operacyjne w komputerze — Windows, Mac czy Linux, jak i na systemy mobilne — Android czy iOS (iPhone). Po zainstalowaniu ich na naszym urządzeniu będziemy poproszeni o zalogowanie się czy użyciu danych podanych podczas rejestracji.
Po zainstalowaniu i skonfigurowaniu programu łączącego nas z VPN’em pozostaje nam tylko wybranie serwera znajdującego się na terenie Polski, aby to zrobić:
- przechodzimy do ustawień,
- następnie wybierz serwer i wybieramy ten z polską flagą,
- po zapisaniu ustawień możemy zacząć bez przeszkód łączyć się z polską telewizją — zarówno telewizją publiczną TVP, Polsatem, TVN, dokładnie tak, jak miałoby to miejsce na terenie Polski.