Holendrzy nie chcą religijnych szkół

In Wiadomości z Holandii

Według sondażu Maurice’a de Honda większość Holendrów opowiada się za zniesieniem religijnych szkół podstawowych. Aż 59 procent respondentów stwierdziło, że wszystkie szkoły oparte na religii w Holandii powinny zostać zamknięte.

W ubiegłym tygodniu doszło do zamieszania na temat edukacji islamskiej w Holandii po tym, jak Nieuwsuur i NRC poinformowały, że w szkołach meczetów uczy się prawa szariatu. Jak podają agencje prasowe, na lekcjach wieczorowych lub weekendowych uczy się ponad tysiąc dzieci, że ludzie homoseksualni i ludzie o różnych przekonaniach zasługują na karę śmierci, a młodzi muzułmanie muszą opuścić ten „niewierzący kraj” i przenieść się do kraju islamskiego.

De Hond zapytał zatem holenderskich wyborców, co sądzą o edukacji religijnej w cotygodniowej ankiecie.

54 procent holenderskich wyborców uważa, że ​​wolność edukacji – jak zapisano w Konstytucji – jest bardzo dobrą rzeczą w Holandii. Ale 90 procent zgodziło się, że jeśli szkoły – niezależnie od pochodzenia – które negatywnie oceniają osoby LGBTQ i uczą, że mężczyźni i kobiety mają różne prawa, nie mogą być finansowane przez rząd.

85 procent respondentów stwierdziło, że integracja w Holandii jest niekorzystna, jeśli dzieci muzułmańskie są wysyłane do szkoły islamskiej. 70 procent stwierdziło, że nie należy zakładać szkół islamskich w Holandii. 69 procent uważa, że ​​szkoły oparte na innych religiach ortodoksyjnych również uczą uczniów rzeczy, które nie pasują do wartości holenderskiego społeczeństwa.

Źródło: nltimes.nl

Mobile Sliding Menu