Holendrzy coraz częściej kupują online

In Aktualności, Wiadomości z Holandii

Sklepy internetowe w Holandii – aktualna analiza sytuacji

Coraz więcej Holendrów kupuje online – prym wiodą tutaj artykuły spożywcze oraz narzędzia do domowych projektów. Sklepy internetowe, takie jak Albert Heijn, Jumbo i Picnic, co roku odnotowują blisko dwucyfrowy wzrost obrotów, a sklepy z asortymentem DIY również wykazują imponujący wzrost, zgodnie z Twinkle 100 – rankingiem 100 najpopularniejszych sprzedawców internetowych na podstawie obrotów .

Po bardzo ciekawe, po raz pierwszy w historii Holandii w Twinkle 100 w pierwszej trójce znalazł się supermarket. Mowa tutaj o Albert Heijn, który awansował z piątego miejsca w ubiegłym roku na trzecie w tym roku. Chociaż sieć supermarketów wciąż pozostaje daleko w tyle za pierwszym i drugim miejscem (bol.com i Coolblue). Jumbo również znalazło się w pierwszej dziesiątce w tym roku. A Picnic supermarket online skoczył z 25 miejsca w zeszłym roku na 11 w tym roku.

Nie powinniśmy być tym faktem zdziwieni. Dużo łatwiej robi nam się zakupy przez internet z dostawą do domu, niż robiąc to osobiście i tracić czas oraz pieniądze na dojazdy i stanie w kolejkach. To jednak nie znaczy, że fizyczne supermarkety kiedyś będą przeszłością. Jak mówią eksperci aktualnie wartość sprzedaży online dla supermarketów, to jedynie 4% ich całościowego obrotu. Według prognoz dopiero w 2030 roku wartość ta urośnie do 10%. Można jednak przypuszczać, że coraz popularniejsza informatyzacja, cyfryzacja oraz automatyzacja sprawi, że supermarkety będą wyglądały zupełnie inaczej niż dotychczas.

Arjan van Oosterhout z Twinkle powiedział w wywiadznie dla NOS, że sklepy z artykułami dla majsterkowiczów i sprzętem w końcu podbijają rynek online. Praxis jest najwyższym nowicjuszem w pierwszej setce, który zajmuje 61 miejsce. Wyróżnia się także HBL-online, który sprzedaje głównie narzędzia i znajduje się w rankingu na miejscu 75 miejscu w tym roku.

„Sklepy ze sprzętem rzeczywiście długo wątpiły w Internet”, powiedział Wijnand Jongen z organizacji zajmującej się zakupami domów do NOS. „W przypadku większych urządzeń, takich jak wiertarki i szlifierki, internet jest oczywiście łatwy. Ale sklep ze sprzętem jest ogromnym zadaniem, aby udostępnić wszystkie małe rzeczy, takie jak śruby, nakrętki i podkładki, przez Internet. Konsumenci również długo wątpili, ale wątpliwości te zniknęły. Kupowanie artykułów do majsterkowania przez Internet staje się teraz ogromną szanszą”.

Najwyższe miejsce w rankingu Twinkle 100 zajmuje bol.com z obrotem w wysokości 1,6 miliarda euro w porównaniu do 1,2 miliarda w 2017 roku. Według Van Oosterhout wzrost przychodów można przypisać głównie sprzedaży partnerów biznesowych. „Dziesiątki tysięcy dealerów używa bol.com jako platformy sprzedaży. Bez tego obrotu firma bol byłaby tuż przed Coolblue”.

Sklepy internetowe Holandia

Top 10 największych sklepów internetowych w Holandii pod względem obrotów, bez VAT:

  • Bol.com – 1,6 miliarda euro
  • Coolbue – 1 miliard euro
  • Albert Heijn – 565 milionów euro
  • Zalando – 550 milionów euro
  • Wehkamp – 430 milionów euro
  • Amazon – 350 milionów euro
  • The Learning Network – 268 milionów euro
  • Jumbo – 265 milionów euro
  • MediaMarkt – 220 milionów euro
  • H&M – 215 milionów euro

Mobile Sliding Menu