Holenderskie słowo roku 2019

In Aktualności, Wiadomości z Holandii

Dzisiaj zostało wybrane holenderskie słowo roku! Ciekawi Was jakie to słowo? Z pośród 17500 głosów, najwięcej – bo aż 41,8% – trafiło na słowo „Boomer”.

Co oznacza słowo „Boomer”

Słowo „Boomer” odnosi się do wyżu demograficznego, który miał miejsce po zakończeniu drugiej wojny światowej. Jednak w dzisiejszym kontekście, słowo „boomer” używane jest przez młodych ludzi w odniesieniu do osób, które ich zdaniem mają staroświeckie poglądy oraz pomysły.

Bardzo częstym zwrotem – zarówno w internecie jak i w realu – jest „ok Boomer”. Możemy to zauważyć nawet w polskich internetowych społecznościach. Możemy to przetłumaczyć jako „ok staruchu”.

Drugie słowo roku w Holandii 2019

Drugim słowem roku 2019 zostało Klimaatspijbelaar. Oznacza ono uczniów oraz studentów, którzy opuścili godziny lekcyjne, aby protestować przeciwko przeciwko zmianą klimatycznym. Przeciwieństwiem słowa Klimaatspijbelaar jest Klimaatdrammer, czyli osoby które uważają, że podjęto zbyt surowe środki w celu ratowania klimatu.

W związku z trwającymi niemal pół roku strajkami w Holandii, związanymi z ratowaniem klimatu, nie powinno nas dziwić, że słowa Klimaatspijbelaar oraz Klimaatdrammer stały się tak popularne.

Mobile Sliding Menu