Holandia szykuje się na kryzys?

In Pieniądze, Wiadomości z Holandii

W ostatnim czasie, coraz częściej możemy usłyszeć że jakiś kraj powiększa swoje rezerwy złota. Dodatkowo coraz częściej słyszy się w mediach o nadchodzącym kryzysie gospodarczym, który ma rozpocząć się już w 2020 roku. Całej sytuacji nie sprzyja również sytuacja w Chinach, napięcia na linii USA – Chiny oraz działania zbrojne pomiędzy Turcją, a Syrią.

Jednak pomimo tego, informacja prasowa opublikowana przez bank centralny Holandii jest nie tyle niecodzienna co szokująca.

Jeśli system załamie się, to zapasy złota mogą posłużyć jako baza do jego odbudowy

Dlaczego to zdawałoby się niepozorne zdanie tak szokuje? Ponieważ wcześniej tego typu stwierdzenia, były raczej utożsamiane z teoriami spiskowymi, niż poważnymi instytucjami finansowymi. Mowa tutaj przecież o upadku systemu monetarnego jaki znamy. Co więcej, publikacja DNB obfituje także w inne rzadko spotykane stwierdzenia.

Akcje, obligacje i inne papiery wartościowe nie są pozbawione ryzyka, a ich ceny mogą pójść w dół. Ale złoto zachowuje swoją wartość nawet w czasach kryzysu. To dlatego banki centralne, włączając w to DNB, tradycyjnie trzymają znaczące ilości złota

Takie stwierdzenie jest o tyle szokujące, że jeszcze 10 lat temu kraje Europy zachodniej bez oporów wyprzedawały swoje rezerwy złota. Jednak jeżeli cofniemy się wspomnieniami do listopada 2014 roku, to przypomnimy sobie że już wtedy Holandia zszokowała świat finansów sprowadzając z USA 122,5 tony złota. Aktualnie, według najnowszych dostępnych danych De Nederlandsche Bank posiada 612,5 ton złota, co plasuje go na 10 miejscu na świecie. Jako ciekawostkę warto dodać, że jedyne 31% tego złota przechowywana jest w krajowym skarbcu. Pozostała jego część – około 60% całości – przechowywana jest w manhattańskim skarbcu Rezerwy Federalnej w USA, a pozostałe części holenderskiego złota znajdują się w Ottawie (Kanada) oraz w Londynie (Wielka Brytania).

Aby uzmysłowić sobie, jak duże są to wartośći to przypomnijmy że na chwilę obecną 1 uncja złota kosztuje 1 484 dolarów, co daje nam około 53 dolary za 1 gram kruszcu! Zatem całe obecne złoto Holandii jest warte około 32 462 500 000‬ dolarów, czyli jakieś 125 954 500 000 złotych.

Mobile Sliding Menu