Firmy nielegalnie testują pracowników na obecność narkotyków, uzależnienie jest problemem pracowników sezonowych

In Bez kategorii

Setki firm w Holandii nielegalnie testuje swoich (często pochodzących z Europy Wschodnie) pracowników pod kątem zażywania narkotyków, wynika z badań przeprowadzonych przez platformę dziennikarstwa śledczego Investico.

Zgodnie z prawem na obecność narkotyków można badać tylko kierowców, szyprów, maszynistów i pilotów, badania muszą być przeprowadzane przez lekarza, a wyniki muszą być utrzymywane w tajemnicy. Jednak wiele firm nie przestrzega prawa i korzysta z usług ochroniarzy i firm zewnętrznych do przeprowadzania masowych testów, powiedział Investico.

Badania pokazują również, że testy na obecność narkotyków są powszechne, gdzie ludzie z Europy Wschodniej wykonują monotonne prace przy linii produkcyjnej. Na przykład w losowych testach w zakładzie przetwórstwa mięsnego stwierdzono, że 5% siły roboczej używało twardych narkotyków, 6,5% marihuany, a 2,6% piło.

Obywatele Polski, z którymi rozmawiał Investico, stwierdzili, że najpopularniejsza jest amfetaminy, ponieważ pomaga użytkownikowi szybciej pracować i może zwiększyć jego zarobki.

Jednak uzależnienie jest coraz większym problemem wśród pracowników sezonowych i powiększa się głównie przez presję, pod jaką się znajdują, twierdzą eksperci. „Jeśli pracujesz od poniedziałku do piątku, w weekend odpoczywasz w domu” – powiedziała Trouw Magdalena Klimenko, tłumaczka z agencji pracy Polska Porada.

„Ale ci ludzie nie mają życia prywatnego. Wracają do domu, jedzą zupę z makaronem i pizzę i kładą się spać. Potem wstają o 6 rano i wracają do pracy ”.

Szybkość

Marcin Nowakowski, mechanik samochodowy z Rotterdamu, który prowadzi infolinię dla obywateli polskich, którzy mają kłopoty w Holandii, powiedział Trouw, że pracownicy sezonowi są pod presją, aby pracować jak najwięcej.

„W pewnym momencie ktoś zaoferuje ci coś, co może ci pomóc tak, że nie musisz spać” – powiedział. „Następnie po dwóch tygodniach bezsenności jesteś wyczerpany i zaczyna się spirala spadkowa”.

Nielegalność

Jedną z firm nielegalnie testujących pracowników jest Arbofit, która przyznała, że ​​to, co robią, jest nielegalne. Jednak dzieląc się wynikami z Investico, firma stwierdziła, że ​​ma nadzieję przełamać „tabu dotyczące testowania”.

Holenderski organ ochrony prywatności AP potwierdził, że testowanie jest niezgodne z prawem.

Organizacje pracodawców od dłuższego czasu prowadzą kampanię na rzecz rozszerzonych możliwości testowania pracowników na obecność narkotyków, a ministerstwo spraw społecznych pracuje nad zmianami w prawie, które sankcjonowałyby przeprowadzanie testów w przemyśle chemicznym.

W 2019 roku NOS poinformował, że „tabuny” firm chemicznych i operatorów portów nielegalnie testowało pracowników pod kątem zażywania narkotyków i spożywania alkoholu.

W Holandii pracuje około 400 000 zagranicznych pracowników na umowę o pracę na czas nieokreślony, z czego około 70% to Polacy./ źródło: Dutch News

Sprawdź nasz poradnik Jak wyjechać do Holandii!

Mobile Sliding Menu