Brak paliwa E95 na stacji w Holandii – co jest przyczyną?

In Aktualności, Wiadomości z Holandii

Od 1 października 2019 roku, ze stacji paliw w całej Holandii zniknęła benzyna E95 – została zastąpiona benzyną E10. W ten sposób Holandia realizuje dyrektywę UE, która w najbliższych latach ma być wprowadzona w całej Unii Europejskiej.

Czym jest benzyna E10

Benzyna E10, zawiera podwyższoną zawartość biokomponentu – alkoholu uzyskanego z surowców roślinnych. Dzięki temu, podczas spalania do atmosfery dostaje się o 2 procent mniej szkodliwego dwutlenku węgla, niż podczas spalania E95. Jednak są także minusy. E10 posiada największą zawartość alkoholu wśród paliw, które mogą być używane w samochodach, które nie są specjalnie przystosowane do jego używania. Dodatkowo, generuje ono około 4% mniej energii z jednostki objętości, co przekłada się na zwiększenie spalania o około 3%. Co więcej E10, jest droższa w produkcji od E95.

Czy mogę tankować benzynę E10?

Większość zarejestrowanych samochodów, nie będzie mieć problemów z pracą na E10, bowiem silniki i pozostałe elementy konstrukcyjne są przystosowane do tego typu paliwa.

Jeżeli jednak posiadasz samochodów wyprodukowany przed 2000 rokiem, a także niektórych nowszych modeli to E10 może zaszkodzić Twojemu pojazdowi. Problem dotyczy szczególnie silników gaźnikowych, które będą wymagały odpowiedniego przeregulowania gaźników i w niektórych przypadkach, konieczne będzie także wymiana pewnych części osprzętu – szczególnie narażone są tutaj uszczelki, ocynkowane i aluminiowe części oraz rury wydechowe.

Sprawdź swoje auto

Na stronie e10check.nl możesz sprawdzić czy Twój samochód może spalać E10

Co zamiast E10?

Jeżeli Twój pojazd nie jest przystosowany do spalania E10, możesz w dalszym ciągu tankować inne rodzaje paliw z grupy premium – na przykład popularne E98, które jest jednak znacznie droższe od dawnego E95.

Mobile Sliding Menu