Arnhem wczoraj i dziś

In Miasta w Holandii

Arnhem to miasto z bardzo ciekawą historią. Leży nad Dolnym Renem, we wschodniej Holandii. Jest stolicą prowincji Geldria (największej w Holandii) oraz częścią aglomeracji Arnhem-Nijmegen. Powierzchnia miasta to 101,53 km2, a liczba ludności przekracza 150 tys. mieszkańców.

Historia miasta

Początki Arnhem sięgają 899 roku, kiedy to zanotowano pierwsze wzmianki o mieście, choć status miasta jest tu użyty nieco na wyrost. Arnhem prawa miejskie otrzymało dopiero w  1233 roku. Zostały one nadane przez hrabiego Geldrii Ottona II. Od 1440 roku natomiast weszło w skład Hanzy – związku miast handlowych Europy Północnej, który funkcjonował w średniowieczu i na samym początku czasów nowożytnych. Na przełomie XIV i XV wieku Arnhem zostało zdobyte kolejno przez księcia burgundzkiego, Karola Śmiałego, a następnie przez arcyksięcia austriackiego, Filipa I Pięknego. Od 1585 roku miasto było włączone do Republiki Zjednoczonych Prowincji, które zasłynęły zdetronizowaniem króla Hiszpanii Filipa II. I choć w XVII i XVIII wieku Arnhem dwa razy przechodziło pod francuskie panowanie, to jednak dopiero bitwa w ramach operacji „Market Garden” podczas II wojny światowej zdaje się być najważniejszym i najtragiczniejszym zarazem w skutki „konfliktem” na arenie międzynarodowej.

Ciekawe miejsca

Arnhem obfituje w wiele naprawdę ciekawych i urokliwych zabytków. Na pierwszy plan niewątpliwie wysuwa się Kościół św. Walburgii z 1422 roku oraz nieco młodszy, utrzymany w stylu gotyckim Kościół św. Euzebiusza, zwany także Wielkim Kościołem (Grote Kerk) z II połowy XV wieku z II połowy XV wieku. Na uwagę zasługuje również reprezentacyjny szesnastowieczny ratusz w centrum miasta. Wśród akcentów polskich możemy znaleźć Kościół św. Marcina z XIX wieku, który należy do Polskiej Misji Katolickiej. W mieście nie brakuje także muzeów, które ucieszą każdego entuzjastę sztuki. Z jednej strony Muzeum Historyczne, a z drugiej Muzeum Sztuki Współczesnej stanowi szerokie spektrum, zahaczające o różne epoki. Wizytówką miasta Arnhem jest też z pewnością słynny most John Frostburg.
Dla wielbicieli świata przyrody również mamy dobre informacje. W Arnhem znajdują się aż 2 parki narodowe: Veluwezoom (najstarszy park narodowy w Holandii), Hoge Veluwe, a także jeden z największych zoo w Holandii – Burgers’ Zoo, które w pomysłowy sposób łączy plac zabaw ze światem zwierząt.

Jeśli planujcie więc wycieczkę po Holandii, Arnhem to z pewnością miejsce, którego nie może zabraknąć na Waszej mapie podróży.

Mobile Sliding Menu