Zwolnienie lekarskie w Holandii

In Praca w Holandii, Prawo w Holandii, Zdrowie
zwolnienie lekarskie w holandii

W tym artykule chcielibyśmy omówić kwestię choroby w Holandii, a także zwolnienia L4 w Holandii. W kraju tulipanów w przeciwieństwie do Polski sprawa ta wygląda zupełnie inaczej. Czy jest łatwiej? Tego dowiedziecie się z poniższego tekstu.

Każda osoba wyjeżdżająca do Holandii chce zarabiać i pracować. Oczywiście niektórym ta ochota szybko mija, ale jednak większości na pracy zależy. Czasem jednak zdarzy się, że z powodu choroby nie będziemy w stanie przyjść do pracy. Co zrobić w takiej sytuacji? Jak się zachować by nie stracić pracy?

Zwolnienie lekarskie w Holandii

W Holandii nie istnieje coś takiego jak zwolnienie lekarskie! Oczywiście sam fakt choroby należy zgłosić do pracodawcy – nazywa się to ziekmelding – ale wizyta u lekarza nie jest konieczna. Tak to wygląda w teorii, w praktyce jednak wiele zależy od relacji z przełożonym i zaufania do pracownika. Jeżeli czujesz się chory i nie jesteś w stanie pracować musisz poinformować o tym swojego pracodawcę, przełożonego lub koordynatora przed rozpoczęciem pracy. Nie masz obowiązku tłumaczenia pracodawcy na co jesteś chory, ani co Ci dolega.

O co może pytać pracodawca

Pomimo tego, że Ty nie musisz o wszystkim mówić pracodawcy, to jednak on może zapytać Ciebie o niektóre sprawy takie jak:

  • Twoje dane kontaktowe na czas choroby,
  • przewidywany czas trwania choroby,
  • czy Twoja choroba jest spowodowana pracą lub wypadkiem drogowym,
  • czy posiadasz jakieś dodatkowe ubezpieczenia.

Pracodawca może także zapytać Cię o bieżące sprawy związane z pracą, a także zaproponować wykonywanie innych czynności, w których wykonywaniu Twoja choroba nie przeszkodzi – na przykład praca za biurkiem, przy problemie ze stawem kolanowym.

Kontrola zwolnienia chorobowego w Holandii

W związku z Twoją chorobą pracodawca może zlecić odpowiednią kontrolę, która będzie miała na celu sprawdzić Twój stan zdrowia. Może się to odbyć na dwa sposoby. Pierwszy z nich to wezwanie do stawienia się u lekarza zakładowego (bedrijfsarts), który Cię przepada oraz zaproponuje leczenie. Drugi sposób, to zlecenie kontroli w domu chorego. Wizyta taka jest niezapowiedziana i przeprowadzana przez odpowiedni organ.

Jak nie stracić pracy podczas choroby

Utrata pracy spowodowana czasową niezdolnością do jej wykonywania, jest problemem wielu Polaków pracujących w Holandii. Jednak czy zawsze jest konieczna? Jeżeli jesteś dobrym pracownikiem i pracujesz poprzez rzetelną agencję pracy to nikt Cię nie zwolni. Pomimo tego że pracy jest pełno, to pracodawcy skarżą się na brak rzetelnych, pracowitych pracowników, więc jeżeli posiadasz dobrą opinię to kilkudniowa choroba na pewno nie sprawi że utracisz pracę.

Trzeba jednak pamiętać że pracując na umowach czasowych, nie obowiązuje Cię żaden okres wypowiedzenia i to samo dotyczy Twojego pracodawcy.

Mobile Sliding Menu